Založ si blog

Keď ho zvádzala žena, sekerkou si odťal prst

Mám rád klasickú literatúru. Aj ruskú, lebo ruskí spisovatelia patria medzi najlepších. Keď som mal osemnásť rokov, začal som čítať Tolstého. Najprv som prečítal Vojnu a mier, a potom Vzkriesenie, a tieto knihy sa mi veľmi páčili.

Tolstoj bol nielen spisovateľ, ale aj filozof, známy pacifistickými názormi. Keby žil v súčasnosti a videl by ako Rusko napadlo Ukrajinu, asi by z toho bol nešťastný.

Trochu menej známe sú jeho názory na sexualitu, tie môžu byť vnímané ako pomerne kontroverzné. Tolstoj mal negatívny vzťah k sexu. Tento a ďalšie postoje predstavil v knihe Kreutzerova sonáta, ktorá je o mužovi čo trpel žiarliveckými bludmi a zavraždil svoju manželku. Tolstoj v sexe a v mravnej skazenosti videl príčinu žiarlivosti a to čo zapríčiňuje hádky medzi manželmi. Veľmi negatívny postoj mal aj k lekárom, ktorých nazýval černokňažníkmi.

Okrem vyššie menovaných Tolstého kníh som čítal aj Annu Kareninovú, ktorá sa mi až tak veľmi nepáčila. Takže dá sa povedať že som čítal jeho najvýznamnejšie diela.

Neskôr som sa začal zdokonaľovať v anglickom jazyku, a začal som si kupovať anglicky písanú beletriu, ktorú som potom čítal. Takto som si raz kúpil výber Tolstého poviedok. Čo sa týka náročnosti, bolo v nich pomerne veľa ťažkých slov (lebo je to beletria) ale inak sa to čítalo celkom dobre. Najprv som prečítal tie poviedky ktoré boli najkratšie. Tie poviedky o ktorých tu napíšem viac, som čítal až nakoniec, lebo boli najdlhšie. Sú to poviedky Diabol, a Otec Sergej. Tolstého mučil sexuálny pud a jeho boj s ním je zachytený v týchto dielach.

Kniha Tolstého poviedok, ktorú som si pred rokmi kúpil, mi priniesla mnoho radosti, a pomohla mi precvičiť si angličtinu.

Poviedka Otec Sergej je o mladom mužovi, šľachticovi, ktorý mal pred sebou sľubnú kariéru a otvorené dvere do najvyšších kruhov.

Keď sa však dozvedel že jeho snúbenica mala pomer s cárom, nevedel sa s tým vyrovnať a vyriešil to tak že sa stal mníchom.

Potom je tam opisovaný jeho život ako mnícha, ako žil na viacerých miestach. Neskôr keď zomrel starý pustovník, tak išiel na jeho miesto.

Pri čítaní tejto poviedky som si po prvý krát všimol u Tolstého istý erotický tón. Tento tón bol dobre badateľný keď k pustovníkovi prišla mladá žena, ktorá ho začala zvádzať. Bolo to tam veľmi podrobne, veľmi precízne, veľmi detailne opísané, ako si vyzliekala premočené pančuchy, ako ho vábila.

Pustovník, aby odolal pokušeniu, išiel na miesto kde rúbal drevo a sekerkou si odťal prst. (Na ženu čo ho zvádzala to urobilo taký silný dojem, že sa stala mníškou.)

Od tej doby mal pustovník liečivé schopnosti a začali za ním chodiť davy chorých ľudí.

Stále však cítil pokušenie a jedného dňa ho zviedla žena ktorú mal vyliečiť. Pustovník, po tom čo sa to stalo, sa prezliekol do sedliackeho odevu, opustil jaskyňu a žil ako potulný žobrák. Po nejakom čase ho zavreli za to že nemal pas a deportovali ho na Sibír.

Erotický tón je badateľný aj v poviedke Diabol. Tá je o statkárovi, ktorý keď bol mladý a slobodný, zatúžil po žene. Jeden z jeho ľudí mu dohodil ženu, vydatú sedliačku, ktorej muž žil ďaleko v meste.

Stretnúť sa mali v lese. Mladý statkár bol taký nadržaný, že keď ju uvidel, hnal sa za ňou krížom cez pŕhľavu. (Keď prišiel k nej, tak mu povedala, že mohol ísť dookola po chodníku.)

Niekoľko krát sa stretli, potom sa muž oženil s inou ženou, ktorú si bral z lásky a chcel s ňou žiť usporiadaný život. Stále ho však trápili spomienky na ženu s ktorou mal pomer pred tým ako sa oženil. Hoci sa jej snažil vyhýbať, predsa ju stretával pri rôznych príležitostiach a cítil stále silnejšie pokušenie.

Nakoniec dospel k rozhodnutiu že buď zabije svoju manželku a utečie s bývalou milenkou, alebo zabije bývalú milenku, alebo seba.

Poviedka má dva konce. V jednom statkár spácha samovraždu, v druhom zastrelí ženu sedliačku. (Potom ho zavrú a keď ho pustia stane sa z neho alkoholik a troska.)

Ak by som to mohol uzavrieť, tak tieto Tolstého poviedky sú veľmi pesimistické a pochmúrne čítanie a ľuďoch ktorí vedú neúspešný boj so svojimi pudmi.

 

Rusko má najvyššie percento rodín tvorených pármi rovnakého pohlavia

16.07.2024

Pri počúvaní jednej ruskej youtuberky, som sa dozvedel zaujímavú vec – Rusko má najvyššie percento rodín tvorených pármi rovnakého pohlavia – mamou a starou mamou.

Moje plastikové dobrodružstvá – Focke wulf Fw 190 A-8/R2 v 1/72 od Eduardu

15.07.2024

Focke Wulf Fw 190 a Messerschmidt Bf 109 boli najrozšírenejšie nemecké stíhacie lietadlá Druhej svetovej vojny. Bf 109 mal podobne ako Spitfire tú chybu že mal kolesá hlavného podvozku blízko seba, čo robilo lietadlo nebezpečným pri štarte a pristátí. Kvôli tejto chybe sa na Bf 109 mnoho pilotov zabilo. Dá sa povedať že Fw 190 bolo najlepšie masovo rozšírené nemecké [...]

Osudová žena

12.07.2024

Nemohol uveriť tomu, že sa mu ju podarilo získať. On bol len bezvýznamný básnik, ona vynikajúca hudobníčka. Keď sa pozeral do svojej minulosti, tak pred tým ako ju spoznal, ako keby ani nežil. A po tom čo vstúpila do jeho života, ako keby jeho bytie ožiarili slnečné lúče. Jeho dni sa premenili na bláznivý film, plný bizarných momentov. Jej úžasná osobnosť, jej [...]

Podhájska, kúpalisko

Na kúpaliskách si treba dávať pozor na 'vreckárov', upozorňuje polícia

20.07.2024 14:57

Nepozornosť návštevníkov kúpalísk využívajú na páchanie trestnej činnosti i takzvaní vreckári.

internet výpadok microsoft letisko

Najhorší výpadok IT systémov v histórii: Kto zaplatí škody, ktoré napáchal?

20.07.2024 14:22

Postihnuté bolo veľké množstvo odvetví, od leteckých spoločností po finančné služby.

Chán Júnis / Hamas / Palestína / Gaza /

V Gaze pri útokoch Izraela za posledný deň zahynulo 37 ľudí, uvádzajú tamojšie úrady

20.07.2024 14:14, aktualizované: 14:26

Počet obetí z radov Palestínčanov sa po deviatich mesiacoch izraelskej vojenskej ofenzívy blíži k 39-tisíc.

Grécko-požiare-búrky-výstraha

Grécko sužuje vlna horúčav: Blesky zabíjali dobytok a spôsobili požiare

20.07.2024 13:55

V oblasti viac na sever, blízko gréckeho mesta Florina, uhynulo v dôsledku úderov bleskov dovedna deväť kusov hovädzieho dobytka.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 228
Celková čítanosť: 375383x
Priemerná čítanosť článkov: 1646x

Autor blogu