Založ si blog

Ako som sa vyliečil z rusofílie

Ako dieťa som nemal rád Rusko, lebo som zažil minulý režim. Narodil som sa v roku 1981, v podstate prvé štyri roky na základnej škole som prežil za minulého režimu a pamätal som si hlúpu komunistickú ideológiu a propagandu.

(Ďakujem bohu za to že v roku 1989 došlo k zmene režimu, lebo keby tu zostal ten ktorý tu bol medzi rokmi 1948 až 1989, tak viem že by som ho nenávidel.)

Negatívny názor na Rusko som mal aj počas obdobia dospievania. Vnímal som ho ako neatraktívnu rovinatú krajinu v ktorej by som nechcel žiť.

Staval som v tom čase plastikové modely lietadiel a pamätám sa, že v modelárskych časopisoch, ktoré som si kupoval, písali, že najhoršie plastikové modely sú od ruských firiem. Možno si poviete aká hlúposť, ale mňa v tom čase takáto malichernosť utvrdila v tom že Rusi sú fušeri ktorí vyrábajú nekvalitné veci.

Neskôr keď som dospel, tak sa toto moje nastavenie zmenilo. Bolo to z dvoch dôvodov. Prvý bol že Rusko bolo outsider a ja som začal cítiť s outsidermi. Druhý bol že som začal čítať ruskú klasiku, ktorá patrí medzi najlepšie na svete. A nejako mi Rusko začalo byť sympatické. Dokonca som mal aj obdobie keď som sa učil ruštinu.

Toto moje rusofilné obdobie trvalo strašne dlho. Teraz spätne keď sa na to pozerám, tak si uvedomujem že som bol vtedy veľmi hlúpy a hanbím sa za to. Nehanbím sa za to že som mal rád ruskú klasiku, tú mám rád stále, ale hanbím sa za to že som niektoré veci videl pokrivene.

Oči sa mi otvorili keď Rusko napadlo Ukrajinu. Keď Rusi začali viesť túto krvavú a nezmyselnú vojnu proti bratskému národu, som sa prebudil.

Myslím si že napadnutie Ukrajiny Ruskom je tragédia, Rusi nedosiahnu nič zo svojich cieľov a iba si Ukrajincov znepriatelia na veľmi dlhé obdobie.

Čo sa týka Putina, z neho nebude žiaden obnoviteľ slávy Sovietskeho zväzu, ale sa do histórie zapíše ako vrah Rusov a Ukrajincov.

Čo ma osobitne na Rusku provokuje je to, za aké hlúposti vás tam zavrú. V podstate za slušný nesúhlas s vojnou na Ukrajine vás tam môžu zavieť, alebo keď si nafarbíte vlasy na modro a žlto.

Nepáčia sa mi ich drakonické tresty pre politických previnilcov. V tomto má Rusko stáročnú tradíciu. Politickí väzni v tam dostávali vyššie tresty ako vrahovia za Dostojevského, za Solženycina, aj v súčasnosti.

Nerobím si ilúzie o západných krajinách, lebo aj tie viedli vojny, ale západný svet je proste lepší.

Západný svet je slobodnejší, aj väčšina talentovaných Rusov žije v západných krajinách. Ja keby som si mal vybrať, či Západ alebo Rusko, tak by som sa samozrejme tiež odsťahoval na západ.

Rusko má najvyššie percento rodín tvorených pármi rovnakého pohlavia

16.07.2024

Pri počúvaní jednej ruskej youtuberky, som sa dozvedel zaujímavú vec – Rusko má najvyššie percento rodín tvorených pármi rovnakého pohlavia – mamou a starou mamou.

Moje plastikové dobrodružstvá – Focke wulf Fw 190 A-8/R2 v 1/72 od Eduardu

15.07.2024

Focke Wulf Fw 190 a Messerschmidt Bf 109 boli najrozšírenejšie nemecké stíhacie lietadlá Druhej svetovej vojny. Bf 109 mal podobne ako Spitfire tú chybu že mal kolesá hlavného podvozku blízko seba, čo robilo lietadlo nebezpečným pri štarte a pristátí. Kvôli tejto chybe sa na Bf 109 mnoho pilotov zabilo. Dá sa povedať že Fw 190 bolo najlepšie masovo rozšírené nemecké [...]

Osudová žena

12.07.2024

Nemohol uveriť tomu, že sa mu ju podarilo získať. On bol len bezvýznamný básnik, ona vynikajúca hudobníčka. Keď sa pozeral do svojej minulosti, tak pred tým ako ju spoznal, ako keby ani nežil. A po tom čo vstúpila do jeho života, ako keby jeho bytie ožiarili slnečné lúče. Jeho dni sa premenili na bláznivý film, plný bizarných momentov. Jej úžasná osobnosť, jej [...]

internet výpadok microsoft letisko

Najhorší výpadok IT systémov v histórii: Kto zaplatí škody, ktoré napáchal?

20.07.2024 14:22

Postihnuté bolo veľké množstvo odvetví, od leteckých spoločností po finančné služby.

Chán Júnis / Hamas / Palestína / Gaza /

V Gaze pri útokoch Izraela za posledný deň zahynulo 37 ľudí, uvádzajú tamojšie úrady

20.07.2024 14:14, aktualizované: 14:26

Počet obetí z radov Palestínčanov sa po deviatich mesiacoch izraelskej vojenskej ofenzívy blíži k 39-tisíc.

Grécko-požiare-búrky-výstraha

Grécko sužuje vlna horúčav: Blesky zabíjali dobytok a spôsobili požiare

20.07.2024 13:55

V oblasti viac na sever, blízko gréckeho mesta Florina, uhynulo v dôsledku úderov bleskov dovedna deväť kusov hovädzieho dobytka.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

FOTO: Začal sa dúhový Pride. Aj LGBTI+ kultúra je slovenská kultúra, odkazujú

20.07.2024 12:46, aktualizované: 13:05

LGBTI+ ľudia na Slovensku odjakživa žili, tvorili a zachytávali svoje životné príbehy v najrôznejších umeleckých podobách.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 228
Celková čítanosť: 375341x
Priemerná čítanosť článkov: 1646x

Autor blogu