Založ si blog

Zvieracia farma – Orwellova majstrovská kritika komunizmu

Pred nejakým časom som si dal záväzok, že sa budem zdokonaľovať v anglickom jazyku. Začal som počúvať na Youtube rôzne videá, v ktorých znie angličtina a vrátil som sa k čítaniu anglicky písanej beletrie. Posledná kniha, ktorú som prečítal, je Zvieracia farma od George Orwella.

Na úvod by som chcel poznamenať, že som bol príjemne prekvapený tým ako dobre a ľahko sa to čítalo. Bolo tam len málo ťažkých slov, a málo krkolomných kostrbatých viet, slovník do rúk som bral minimálne.

Nebudem tu opisovať dej tejto notoricky známej knihy. Ten je, myslím si, ľuďom ktorí sú zbehlí v literatúre, známy. Opíšem tu tie časti príbehu, ktoré sa mne osobne najviac páčili.

Na začiatku sa vo veľkej stodole zhromaždia zvieratá. Je tam veľmi pekne vykreslené, ako prichádzajú a usádzajú sa. Potom pred nimi vystúpi kanec menom Old Major. Pri písaní tejto zvieracej postavy sa Orwell inšpiroval pravdepodobne Leninom. Old Major urobí zvieratám prednášku, počas ktorej predstaví svoju ideológiu. Začne tým že opíše život zvierat ako úbohý, a to vinou ľudí. Človek, hovorí, je jediný tvor ktorý konzumuje bez toho že by produkoval. Človek nedáva mlieko, neznáša vajcia, nie je dosť silný aby utiahol pluh, nie je dosť rýchly aby chytal zajace. A predsa je nadradený nad všetky zvieratá.

Čo sa mňa týka, povie Old Major, nemôžem sa sťažovať. Mám dvanásť rokov a vyše štyristo potomkov. Taký je život prasaťa.

Nakoniec Old Major naučí zvieratá pieseň Zvery Anglicka (Internacionálu) Zvieratá ju začnú spievať a robia pri tom taký hurhaj, že pán Jones sa zobudí a vystrelí z pušky.

Zvieratá predstavujú ľudí rôznych pováh a charakterov. Najbystrejšie sú prasiatka, tie sa po revolúcii na farme ujmú vedenia zvierat. Ovce sú ľahko ovplyvniteľné a správajú sa stádovito. Kobyla Mollie predstavuje konzumne založeného človeka, po revolúcii na farme trpí a nakoniec ujde k ľuďom.

Kôň Boxer je prototypom dokonalého komunistického človeka, ktorý nemá žiadne psychické problémy, na nič si nesťažuje. Keď je nejaký problém, vždy povie: Budem pracovať tvrdšie. Alebo: Napoleon má vždy pravdu. Čo sa týka toho Napoleona, tak vodcami zvierat po revolúcii sa stali dve prasatá – Napoleon a Snowball. Tieto prasatá sa na ničom nedokázali zhodnúť a nepretržite sa hádali. Jedného dňa Napoleona na Snowballa poštval psov. Začala sa dramatická naháňačka, pri ktorej Snowball len o vlások unikol, a utiekol z farmy. Myslím že pri písaní tejto časti príbehu sa autor inšpiroval vyhnaním Trockého zo ZSSR.

Čo sa týka koňa Boxera, tak ten sa krátko pred dovŕšením dôchodkového veku zranil. Prasatá povedali že ho zavezú k veterinárovi. Keď po neho prišiel voz a koňa do neho naložili, zvieratá stáli okolo a lúčili sa s ním. Vtom somárik Benjamin, ktorý vedel trochu čítať, zvolal: Hlupáci! Nevidíte čo je na voze napísané? A na voze bolo: Alfred Simmonds, konský jatkár a varič gleja.

Veľmi sa mi páčilo, keď sa svine po prvý krát ožrali. Začalo to tak, že v pivnici našli debnu whisky, ktorú si dovtedy nik nevšimol. Potom večer z domu znel spev, v ktorom bolo počuť pieseň Zvery Anglicka. Potom sa zjavil Napoleon v klobúku pána Jonesa, cválal okolo dvora a potom zmizol dnu. V dome bolo na druhý deň ráno ticho.

Nakoniec Sqealer, prasa ktorého prácou bolo vymývanie mozgov a propaganda, oznámilo že Napoleon zomiera. Neskôr sa Squaler opäť objavil a vyhlásil, že podľa Napoleona má byť pitie alkoholu trestané smrťou. Keď sa Napoleon napokon spamätal z opice, tak na to zabudol. Potom prasatá prepísali piate zo siedmych nariadení, ktoré predtým znelo, že žiadne zviera nebude piť alkohol. Po novom tam bolo napísané, že zvieratá môžu piť alkohol, ale s mierou.

Ďalej sa mi páčila scéna, keď prasatá začali chodiť vzpriamene. Zdesené zvieratá uvideli najprv Squalera ísť po zadných. Po ňom sa na dvore objavila skupinka prasiat. Všetky kráčali po zadných. Prasiatka chodili najprv trochu nemotorne, neisto, ale aj napriek tomu sa všetkým podarilo úspešne prejsť dvor. Nakoniec sa zjavil Napoleon, ktorý mal pri sebe bič. Premena prasiat na ľudí bola týmto takmer zavŕšená.

Úplne na konci k prasatám prišli na návštevu ľudia. Ľudia aj prasatá hrali karty a popri tom sa navzájom uisťovali o priateľských úmysloch a dávali prípitky. Potom medzi nimi nastala búrlivá zvada, lebo aj Napoleon, aj Mr Pilkington, zahrali naraz pikovým esom!
Zvieratá to pozorovali cez okno domu, a pozerali na ľudí, potom na prasatá, potom zase na ľudí, a nevedeli rozoznať jedných od druhých! Tým príbeh končí.

Vraj literárni kritici považujú Zvieraciu farmu za priemernú. To ma veľmi prekvapilo. Myslím že to nie je jediný prípad keď literárni kritici zlyhali.

Podľa môjho skromného názoru je to veľmi vtipná kniha. Mám z nej veľmi dobrý dojem. Ak rozmýšľate že si ju tiež prečítate, tak vám ju jednoznačne odporúčam.

Rusko má najvyššie percento rodín tvorených pármi rovnakého pohlavia

16.07.2024

Pri počúvaní jednej ruskej youtuberky, som sa dozvedel zaujímavú vec – Rusko má najvyššie percento rodín tvorených pármi rovnakého pohlavia – mamou a starou mamou.

Moje plastikové dobrodružstvá – Focke wulf Fw 190 A-8/R2 v 1/72 od Eduardu

15.07.2024

Focke Wulf Fw 190 a Messerschmidt Bf 109 boli najrozšírenejšie nemecké stíhacie lietadlá Druhej svetovej vojny. Bf 109 mal podobne ako Spitfire tú chybu že mal kolesá hlavného podvozku blízko seba, čo robilo lietadlo nebezpečným pri štarte a pristátí. Kvôli tejto chybe sa na Bf 109 mnoho pilotov zabilo. Dá sa povedať že Fw 190 bolo najlepšie masovo rozšírené nemecké [...]

Osudová žena

12.07.2024

Nemohol uveriť tomu, že sa mu ju podarilo získať. On bol len bezvýznamný básnik, ona vynikajúca hudobníčka. Keď sa pozeral do svojej minulosti, tak pred tým ako ju spoznal, ako keby ani nežil. A po tom čo vstúpila do jeho života, ako keby jeho bytie ožiarili slnečné lúče. Jeho dni sa premenili na bláznivý film, plný bizarných momentov. Jej úžasná osobnosť, jej [...]

Chán Júnis / Hamas / Palestína / Gaza /

V Gaze pri útokoch Izraela za posledný deň zahynulo 37 ľudí, uvádzajú tamojšie úrady

20.07.2024 14:14

Počet obetí z radov Palestínčanov sa po deviatich mesiacoch izraelskej vojenskej ofenzívy blíži k 39-tisíc.

Grécko-požiare-búrky-výstraha

Grécko sužuje vlna horúčav: Blesky zabíjali dobytok a spôsobili požiare

20.07.2024 13:55

V oblasti viac na sever, blízko gréckeho mesta Florina, uhynulo v dôsledku úderov bleskov dovedna deväť kusov hovädzieho dobytka.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

FOTO: Začal sa dúhový Pride. Aj LGBTI+ kultúra je slovenská kultúra, odkazujú

20.07.2024 12:46, aktualizované: 13:05

LGBTI+ ľudia na Slovensku odjakživa žili, tvorili a zachytávali svoje životné príbehy v najrôznejších umeleckých podobách.

hádka, deti, konflikt

SALVE, kúzelná pomôcka pri výchove detí a zvládaní konfliktov. Čo to je?

20.07.2024 12:43

Päť písmen ukrýva postup, ako reagovať, keď deti neposlúchajú, hádajú sa alebo robia iné veci, ktoré sa nám nepáčia.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 228
Celková čítanosť: 375337x
Priemerná čítanosť článkov: 1646x

Autor blogu