Založ si blog

Moje plastikové dobrodružstvá – Dornier Do 27 v mierke 1/72 od Special Hobby

Môj prvý blogový článok v tomto roku bol o modelárstve, dnes budem v písaní o ňom pokračovať. Hneď na začiatku januára som začal stavať, vybral som si Dornier Do 27 od Special Hobby.

Zopár informácií o lietadle: Je to lietadlo nemeckého konštruktéra Claudiusa Dorniera, ktorý po Druhej svetovej vojne založil v Španielsku leteckú továreň OTEDA. V nej v polovici päťdesiatych rokov skonštruoval na objednávku španielskeho ministerstva letectva štvormiestny celokovový hornoplošník s vlastnosťami STOL označený Dornier 25. Lietadlo ale nemalo dobré letové vlastnosti kvôli slabému motoru. Neskôr v zrekonštruovanej továrni Dornier v Nemecku vznikol na základe Do 25 Dornier 27 s novým motorom. Toto lietadlo sa stalo prvým veľkosériovo vyrábaným nemeckým lietadlom po Druhej svetovej vojne. Celkovo bolo vyrobených 428 kusov. Lietadlo bolo vyrábané v niekoľkých verziách, líšiacich sa podvozkom, typom motora, použitej vrtule, zdvojeným alebo jednoduchých riadením, a tvarom smerovky. Do 27 bol dodaný do ozbrojených síl mnohých európskych krajín, ale lietal aj inde vo svete. Lietadlo sa dočkalo uplatnenia aj ako civilné. Bolo používané v Afrike a v Južnej Amerike na prepravu ľudí, v Európe ako turistické lietadlo a na prepravu parašutistov.

Teraz napíšem o kite a o tom ako sa to stavalo. Je to jeden z novších modelov od Special Hobby. Výlisky vyzerajú veľmi dobre a aj stavalo sa to veľmi dobre. Kokpit perfektne pasoval do trupu. Keďže pásy nie sú súčasťou kitu, vyrobil som ich z cigaretových papierikov, ktoré som natrel farbou plátna. (Rozmýšľal som akú farbu im dať, na fotkách som videl šedé aj modré. Nakoniec som sa rozhodol dať to plátno.)
Polovice trupu pasovali dobre, trochu problém som mal s nalepením výškovky, ktorá vychádzala nakrivo. Vyriešil som to tak, že som upravil miesto v ktorom má byť osadená. Krídlo sedelo perfektne, stačilo ho priložiť a spoje pretrieť Tamiya extra thinom. Číre diely perfektne pasovali na svoje miesta, jedinou chybou modelu je že číre diely ktoré stvárňujú dvere pilotov majú hrubé vtoky na zlých miestach. To je jediná chyba inak perfektného kitu a pri stavbe si treba dať na toto pozor.

Staval som civilný stroj v žltej farbe, ktorý má súkromného majiteľa, v návode je datovaný na prvé desaťročie 21. storočia. S dekálmi od Kartografu, ktoré boli súčasťou kitu sa mi pracovalo dobre, na záver pridávam niekoľko fotiek, aby ste videli ako model vyzerá.

 

 

Zvieracia farma – Orwellova majstrovská kritika komunizmu

05.06.2024

Pred nejakým časom som si dal záväzok, že sa budem zdokonaľovať v anglickom jazyku. Začal som počúvať na Youtube rôzne videá, v ktorých znie angličtina a vrátil som sa k čítaniu anglicky písanej beletrie. Posledná kniha, ktorú som prečítal, je Zvieracia farma od George Orwella. Na úvod by som chcel poznamenať, že som bol príjemne prekvapený tým ako dobre a ľahko sa [...]

Keď ho zvádzala žena, sekerkou si odťal prst

28.05.2024

Mám rád klasickú literatúru. Aj ruskú, lebo ruskí spisovatelia patria medzi najlepších. Keď som mal osemnásť rokov, začal som čítať Tolstého. Najprv som prečítal Vojnu a mier, a potom Vzkriesenie, a tieto knihy sa mi veľmi páčili. Tolstoj bol nielen spisovateľ, ale aj filozof, známy pacifistickými názormi. Keby žil v súčasnosti a videl by ako Rusko napadlo Ukrajinu, [...]

Ako som sa vyliečil z rusofílie

23.05.2024

Ako dieťa som nemal rád Rusko, lebo som zažil minulý režim. Narodil som sa v roku 1981, v podstate prvé štyri roky na základnej škole som prežil za minulého režimu a pamätal som si hlúpu komunistickú ideológiu a propagandu. (Ďakujem bohu za to že v roku 1989 došlo k zmene režimu, lebo keby tu zostal ten ktorý tu bol medzi rokmi 1948 až 1989, tak viem že by som ho [...]

vojna na Ukrajine, hroby, Charkov

NYT: Veľa mužov na Ukrajine sa skrýva. Obávajú sa, že ich nevycvičených pošlú na smrť

21.06.2024 18:35

Na Ukrajine žije mnoho mužov, ktorí sa skrývajú. Majú strach z odvodov do armády na obranu krajiny proti ruskej invázii. S niekoľkými z nich hovoril denník The New York Times (NYT).

Viktor Orbán

Nemecko už podľa Orbána 'nevonia a nevyzerá rovnako', zmenilo sa na multikultúrny svet

21.06.2024 18:21

Maďarský premiér Orbán počas návštevy Berlína povedal, že Nemecko sa v dôsledku migrácie zmenilo na "pestrofarebný, multikultúrny svet".

parlament, nrsr, NR SR,

Voľby by v júni vyhral Smer tesne pred Progresívnym Slovenskom

21.06.2024 17:29

Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.

Pellegrini

Druhý regionálny výjazd Pellegriniho smeroval do Košíc

21.06.2024 16:51

Prezident zdôraznil, že jeho cieľom naďalej ostáva byť bližšie k ľuďom a nastoľovať problémy, ktoré treba riešiť.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 222
Celková čítanosť: 362445x
Priemerná čítanosť článkov: 1633x

Autor blogu