Môj prvý blogový článok v tomto roku bol o modelárstve, dnes budem v písaní o ňom pokračovať. Hneď na začiatku januára som začal stavať, vybral som si Dornier Do 27 od Special Hobby.
Zopár informácií o lietadle: Je to lietadlo nemeckého konštruktéra Claudiusa Dorniera, ktorý po Druhej svetovej vojne založil v Španielsku leteckú továreň OTEDA. V nej v polovici päťdesiatych rokov skonštruoval na objednávku španielskeho ministerstva letectva štvormiestny celokovový hornoplošník s vlastnosťami STOL označený Dornier 25. Lietadlo ale nemalo dobré letové vlastnosti kvôli slabému motoru. Neskôr v zrekonštruovanej továrni Dornier v Nemecku vznikol na základe Do 25 Dornier 27 s novým motorom. Toto lietadlo sa stalo prvým veľkosériovo vyrábaným nemeckým lietadlom po Druhej svetovej vojne. Celkovo bolo vyrobených 428 kusov. Lietadlo bolo vyrábané v niekoľkých verziách, líšiacich sa podvozkom, typom motora, použitej vrtule, zdvojeným alebo jednoduchých riadením, a tvarom smerovky. Do 27 bol dodaný do ozbrojených síl mnohých európskych krajín, ale lietal aj inde vo svete. Lietadlo sa dočkalo uplatnenia aj ako civilné. Bolo používané v Afrike a v Južnej Amerike na prepravu ľudí, v Európe ako turistické lietadlo a na prepravu parašutistov.
Teraz napíšem o kite a o tom ako sa to stavalo. Je to jeden z novších modelov od Special Hobby. Výlisky vyzerajú veľmi dobre a aj stavalo sa to veľmi dobre. Kokpit perfektne pasoval do trupu. Keďže pásy nie sú súčasťou kitu, vyrobil som ich z cigaretových papierikov, ktoré som natrel farbou plátna. (Rozmýšľal som akú farbu im dať, na fotkách som videl šedé aj modré. Nakoniec som sa rozhodol dať to plátno.)
Polovice trupu pasovali dobre, trochu problém som mal s nalepením výškovky, ktorá vychádzala nakrivo. Vyriešil som to tak, že som upravil miesto v ktorom má byť osadená. Krídlo sedelo perfektne, stačilo ho priložiť a spoje pretrieť Tamiya extra thinom. Číre diely perfektne pasovali na svoje miesta, jedinou chybou modelu je že číre diely ktoré stvárňujú dvere pilotov majú hrubé vtoky na zlých miestach. To je jediná chyba inak perfektného kitu a pri stavbe si treba dať na toto pozor.
Staval som civilný stroj v žltej farbe, ktorý má súkromného majiteľa, v návode je datovaný na prvé desaťročie 21. storočia. S dekálmi od Kartografu, ktoré boli súčasťou kitu sa mi pracovalo dobre, na záver pridávam niekoľko fotiek, aby ste videli ako model vyzerá.
...moc hezký! Ja mám doma len sto modelov, ale... ...
Celá debata | RSS tejto debaty