Zločin a trest od Dostojevského

Mám rád Dostojevského a prečítal som veľa jeho kníh. Musím však priznať že sú medzi nimi veľké rozdiely. Napríklad taký Idiot je nepodarok. Čítal som ho dva krát, prvý raz ako osemnásťročný, druhý krát pred niekoľkými rokmi, a ani raz som to nedočítal, také to bolo nudné a zle napísané. Čo sa mi od tohto autora páčilo najviac, tak to boli Diablom posadnutí (román známy tiež pod názvom Besi). Teraz čítam Zločin a trest. Je to jeden z Dostojevského vydarenejších románov. Je to pútavý príbeh v ktorom je málo hluchých miest. Čo sa mi nepáči, je hlavný hrdina Raskoľnikov, ktorý je veľmi nesympatický človek. Tento Raskoľnikov zavraždí starú úžerníčku a jej nevlastnú sestru. Ako sa to skončí neviem, lebo som sa dostal iba na začiatok tretej časti. (Síce som to čítal v minulosti, ale zabudol som čo tam bolo a ako to skončilo.) Asi som ešte nenapísal že túto knihu čítam v anglickom jazyku. Čítanie anglicky písaných kníh, spolu s pozeraním anglicky hovorených videí na Youtube beriem ako prostriedky na zdokonalenie mojej angličtiny. Od Dostojevského som po anglicky čítal Biele noci a Nežnú. Teraz toto. Je tam veľa ťažkých slov ktoré nepoznám (lebo je to beletria) ale inak je to písané pomerne ľahkým jazykom a je tam málo vecí ktorým nerozumiem. Čítam to štýlom ktorý sa volá excessive reading, takže si užívam príbeh a slovník do rúk beriem iba výnimočne.

Odbavovať sa na Zelenského vzhľade dokáže iba hovädo

14.06.2026

Myslím že ľudia na Slovensku si ani neuvedomujú ako dobre sa majú. Chodia do práce, venujú sa svojim záľubám, cestujú na dovolenky. To že môžu v pokoji a bezpečí žiť, je preto lebo je u nás mier. A mier nie je samozrejmosťou. Dôkazom toho je Ukrajina, ktorá bola zákerne napadnutá Ruskom. Ja obdivujem statočných Ukrajincov ktorí Rusom hrdinsky vzdorujú a závidím im [...]

Zelenskij je hrdina, Putin zbabelec. Ukrajine treba pomáhať

13.06.2026

Myslím si že v Európe sa ťažko nájde líder ktorý by sa mu rovnal. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskij je odvážny človek. To že má odvahu dokázal vtedy keď po zákernom útoku Rusov na Ukrajinu neutiekol na západ, ale ostal na čele štátu a vedie ho v najťažšej možnej situácii, akou vojna je. To že má odvahu o ktorej môže väčšina ľudí iba snívať, dokazuje [...]

Rusofilný Ľuboško komentuje – párty na psychiatrii

01.06.2026

Dobrý deň, priatelia, to som opäť ja, váš multinickový proruský aktivista a ficovec, Ľuboško. Pamätám si ako keby to bolo včera, keď som bol na poslednej hospitalizácii v psychiatrickej nemocnici. Boli sme na izbe siedmi, Denis, Keksík, Bobor, ja, a tri ženy: Viki, Milka, a Biba. Jedného dňa sme si povedali že si trochu zarebelujeme. A akým najlepším spôsobom môžete [...]

migaľ

Migaľ otvára eurofondy cirkvám: Sú na okraji rozhodovania. Zavádzate a klamete, kontruje Remišová

25.06.2026 14:34

Diskusia sa sústredila najmä na obdobie po roku 2027.

ukrajinská vlajka na okupovanom území

VIDEO: Od roku 2022 tam stáli Rusi. Nad Kinburnskou kosou veje ukrajinská vlajka, okupanti ustupujú

25.06.2026 13:55

Kinburnská kosa je piesočný výbežok v Mykolajivskej oblasti.

parlament

Progresívci mierne narástli, Smer klesol a Republika s výrazným prepadom. Komu by sa podarilo zostaviť vládu?

25.06.2026 13:33

Do Národnej rady by sa dostalo aj KDH a veľmi tesne aj Demokrati.

Ai horucava bratislava

Otázkou nie je, či bude nad 40 stupňov, ale o koľko bude pekelná méta prekonaná

25.06.2026 13:11

Extrémne peklo na obzore: Slovensko mieri k historickému teplotnému rekordu, teplomery môžu ukázať až 41 °C.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 385
Celková čítanosť: 748587x
Priemerná čítanosť článkov: 1944x

Autor blogu