Založ si blog

Výber z mojej obľúbenej hudby, dnes pesničky od Slack Bird

V dnešnom článku predstavujem kapelu Slack Bird. Sú z Fínska, vznikli v roku 2013. Hrajú folk a country. Ústrednou postavou kapely je Dave Klas, ktorý spieva, hrá na bendžo a dupe. V kapele tiež pôsobila akordeonistka a speváčka Susanna Leppänen.

Kapela počas svojej existencie hrávala vo Fínsku a aj na mnohých zahraničných turné. Kapela vydala tri albumy a sedem singlov.

Vyberám od nich pesničku Pyllytä peto, ku ktorej je aj videoklip. Na začiatku klipu je krátky text ktorý umožňuje pochopiť vtipné video. Pre tých ktorí neovládajú anglický jazyk:

Za starých čias ľudia vo Fínsku verili, že každý živý tvor mal prirodzenú magickú moc zvanú väki. Najsilnejšia väki bola z ľudskej vagíny. Bola tak silná že s jej pomocou bolo možné plašiť medvede. Robili to tak že na zviera ukázali zadok. To sa po fínsky volá pyllytys.

Tu je video kde túto pesničku hrajú naživo:

Ako bonus pridávam video v ktorom Slack Bird hrajú Ievan polkku. To je stará fínska pesnička. Spieva sa v nej o dievčati ktoré ujde z domu a potom tancuje so svojim frajerom. Táto pesnička býva omylom označovaná za ľudovú. V skutočnosti vyšla v roku 1928 (jej autor je Eino Kettunen) a stále je chránená copyrightom.

Prajem príjemné počúvanie.

 

Zločin a trest – majstrovské dielo Dostojevského

21.05.2024

Tak som dočítal Crime and Punishment od Dostojevského. Je to vynikajúci, pútavo napísaný príbeh, a jeden z najlepších románov od tohto spisovateľa. Sú v ňom tri typy postáv: Záporné – Raskoľnikov, Svidrigailov, Lušin, stará úžerníčka. Kladné – Soňa, Duňačka, Razumichin, Porfýrius Petrovič. A groteskné – Marmeladov, Lebeziatnikov, a Katarína [...]

Atentát odhaľuje zlo ktoré v nás je

16.05.2024

Na atentát na Fica promptne zareagovala blogerka Ištvánová. Táto blogerka nenávidí duševne chorých ľudí, a je nimi doslova posadnutá. Ako čerešne z torty si vyberá prípady keď nejaký duševne chorý človek spácha zločin a potom o duševne chorých píše ako o nebezpečných indivíduách, ktorých sa máme báť. V skutočnosti iba mizivá časť duševne chorých pácha [...]

Knihy, ktoré som prečítal počas predchádzajúcich týždňov

10.05.2024

Mám rád čítanie anglicky písaných kníh. S ich pomocou sa zdokonaľujem v anglickom jazyku. Počas posledných týždňov prečítal: Treasure Island, od R. L. Stevensona, The Memoirs of Sherlock Holmes, od A. C. Doyla, The Invisible Man, od H. G. Wellsa, 20 000 Leagues Under the Sea, a Around the World in Eighty Days od J. Verna. Treasure Island som čítal ako dieťa v slovenčine, potom [...]

Robert Kaliňák

Kaliňák: Po zasadnutí Bezpečnostnej rady predstavia členovia prvé návrhy opatrení

21.05.2024 17:04

Po stredajšom plánovanom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR sa dozvieme, aká je aktuálna situácia po atentáte na Roberta Fica.

Izrael / Vojak / Armáda / Gaza /

Už žiadny priamy prenos z Gazy. Izrael zhabal novinárom kamery

21.05.2024 16:42

Izrael vyzval "národy civilizovaného sveta", aby vystúpili proti žiadosti hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) o vydanie zatykačov na členov vlády.

železnica, cyklotrasa, Poltár, Rimavská Sobota

Tragédia na železničnej stanici v Nitre, o život prišiel 16-ročný chlapec

21.05.2024 16:40

Policajná hliadka našla telo bez známok života v blízkosti železničnej trate pod sídliskom Klokočina.

taraba

Taraba avizuje zmeny pri novele zákona o ochrane prírody

21.05.2024 16:27

Novele zákona o ochrane prírody a krajiny sa parlament venuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 219
Celková čítanosť: 350955x
Priemerná čítanosť článkov: 1603x

Autor blogu