Založ si blog

Moje plastikové dobrodružstvá – SF-260 od Special Hobby

SF-260 je ľahké cvičné a akrobatické lietadlo, ktoré vzniklo v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Má nadčasový dizajn a dodnes slúži v letectvách mnohých štátov sveta.

Model tohto lietadla v mierke 1/72 vyrába česká firma Special Hobby. Keďže ma tento typ zaujal, rozhodol som sa že si ho kúpim a postavím.

Kit obsahuje dva väčšie rámiky s dielmi zo šedého plastu, jeden malý s nejakými anténami a rámik z číreho plastu s prekrytom kabíny.

Takto vyzerajú výlisky pred tým ako sa človek pustí do stavby.

Kit tiež obsahuje obtlačky a návod. Ja som si ku nemu dokúpil ešte masky na striekanie rámu prekrytu kabíny. Masky významne uľahčujú prácu a posúvajú model na vyššiu úroveň. Myslím si že ku každému poriadnemu modelu by mali byť.

Čo sa týka stavby tohto modelu, myslím si že patrí medzi tie vydarenejšie od Special Hobby. Na začiatku je trochu náročné dať dohromady kokpit ktorý je veľký a krehký, vlepiť ho do trupu a prilepiť krídlo. Dať dohromady tieto dliely vyžaduje trochu práce a citu.

Potom to už ide dobre. Oceňujem že model má štíhle krídlo a tenkú odtokovú hranu krídla a že prekryt kabíny dobre pasuje na svoje miesto.

Staval som uruguajský stroj v bieločervenej kamo. Biela je pomerne náročná farba, lebo zle kryje (je to po žltej asi druhá najhoršie kryjúca farba) treba striekať opatrne a vo viacerých vrstvách. Po nastiekaní bielej som maskoval a nastriekal červenú. Potom som opäť maskoval a nastriekal čierne plochy proti oslneniu pilota.

Potom som model prestrekol lakom, potom som naniesol dekály a nastriekal ešte jednu vrstvu laku.

Na záver som zostavil podvozok. Diely podvozku boli veľmi jemné a krehké, práca s nimi vyžadovala veľkú opatrnosť. Mne sa všetko podarilo prilepiť a do mojej vitríny pribudol pekný malý model.

Na záver pridávam niekoľko fotiek dokončeného lietadla.

 

Budeme mať vládu hanby?

27.09.2023

Blížia sa voľby. Najväčšou hrozbou je, že po nich vznikne vláda hanby. (To bude vláda ktorej jadrom bude Smer.) Vláda hanby bude zároveň vládou arogancie, a beznádeje na najbližšie štyri roky. Či vznikne takáto vláda teraz nie je možné predpovedať. To sa ukáže až po voľbách. Smer nebude môcť vládnuť sám. Bude sa potrebovať s niekým spojiť. Takže rozhodne to, [...]

Rusi testovali ochrannú funkciu amuletov na kozách

25.09.2023

Medzi Rusmi bojujúcimi na Ukrajine sa rozmáha mysticizmus. Kolujú medzi nimi príbehy o vojakoch ktorí zázračne prežili vďaka ochranným stužkám so slovami modlitieb. Aj keď sa Rusi považujú za kresťanov, ruskí vojaci používajú aj ochranné predmety nabité silou iných náboženstiev. Front navštevujú lámovia a šamani, ktorí prinášajú magické amulety. Balžinima [...]

Sankcie uvalené na Rusko nefungujú

24.09.2023

Keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu, západ v reakcii na to na Rusko uvalil sankcie. Cieľom sankcií malo byť Rusko donútiť aby sa z Ukrajiny stiahlo. Bol som presvedčený si že to tak je, až do chvíle kým som si tu neprečítal článok Zákaz vývozu ruskej motorovej nafty je globálna hrozba. Dávnejšie som čítal inde, že ruské firmy zarábali na vývoze nafty do zahraničia, v [...]

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzvala ľudí na účasť vo voľbách. Ódor povzbudil, aby nenechali za seba rozhodovať

27.09.2023 19:39

Ľudia by podľa nej nemali hľadať dokonalých politikov, ale najväčšiu mieru stotožnenia s niektorým z kandidátov.

Radoslav Baťo

Baťo pre Pravdu: Pandémiu sprevádzal chaos, ktorý musíme prešetriť

27.09.2023 19:25

Podľa Baťu pandémiu na Slovensku symbolizoval „chaos, zmätočné rozhodnutia či atómovky“.

Péter Szijjártó

Szijjártó vstúpil do kampane, slovenská diplomacie si pre jeho výroky predvolala maďarského veľvyslanca

27.09.2023 19:21

Szijjártó vystúpil na viacerých miestach na južnom Slovensku a podporil politikov Aliancie.

Jadrový reaktor / jadrová elektráreň /

Prvú poľskú jadrovú elektráreň postavia Američania, v turistickej destinácii

27.09.2023 18:33

Tak ako 20. storočie patrilo uhliu a rope, tak 21. storočiu patrí jadru, uviedol minister Morawiecki.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 133
Celková čítanosť: 192828x
Priemerná čítanosť článkov: 1450x

Autor blogu