Založ si blog

Moje plastikové dobrodružstvá – SF-260 od Special Hobby

SF-260 je ľahké cvičné a akrobatické lietadlo, ktoré vzniklo v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Má nadčasový dizajn a dodnes slúži v letectvách mnohých štátov sveta.

Model tohto lietadla v mierke 1/72 vyrába česká firma Special Hobby. Keďže ma tento typ zaujal, rozhodol som sa že si ho kúpim a postavím.

Kit obsahuje dva väčšie rámiky s dielmi zo šedého plastu, jeden malý s nejakými anténami a rámik z číreho plastu s prekrytom kabíny.

Takto vyzerajú výlisky pred tým ako sa človek pustí do stavby.

Kit tiež obsahuje obtlačky a návod. Ja som si ku nemu dokúpil ešte masky na striekanie rámu prekrytu kabíny. Masky významne uľahčujú prácu a posúvajú model na vyššiu úroveň. Myslím si že ku každému poriadnemu modelu by mali byť.

Čo sa týka stavby tohto modelu, myslím si že patrí medzi tie vydarenejšie od Special Hobby. Na začiatku je trochu náročné dať dohromady kokpit ktorý je veľký a krehký, vlepiť ho do trupu a prilepiť krídlo. Dať dohromady tieto dliely vyžaduje trochu práce a citu.

Potom to už ide dobre. Oceňujem že model má štíhle krídlo a tenkú odtokovú hranu krídla a že prekryt kabíny dobre pasuje na svoje miesto.

Staval som uruguajský stroj v bieločervenej kamo. Biela je pomerne náročná farba, lebo zle kryje (je to po žltej asi druhá najhoršie kryjúca farba) treba striekať opatrne a vo viacerých vrstvách. Po nastiekaní bielej som maskoval a nastriekal červenú. Potom som opäť maskoval a nastriekal čierne plochy proti oslneniu pilota.

Potom som model prestrekol lakom, potom som naniesol dekály a nastriekal ešte jednu vrstvu laku.

Na záver som zostavil podvozok. Diely podvozku boli veľmi jemné a krehké, práca s nimi vyžadovala veľkú opatrnosť. Mne sa všetko podarilo prilepiť a do mojej vitríny pribudol pekný malý model.

Na záver pridávam niekoľko fotiek dokončeného lietadla.

 

Keď ho zvádzala žena, sekerkou si odťal prst

28.05.2024

Mám rád klasickú literatúru. Aj ruskú, lebo ruskí spisovatelia patria medzi najlepších. Keď som mal osemnásť rokov, začal som čítať Tolstého. Najprv som prečítal Vojnu a mier, a potom Vzkriesenie, a tieto knihy sa mi veľmi páčili. Tolstoj bol nielen spisovateľ, ale aj filozof, známy pacifistickými názormi. Keby žil v súčasnosti a videl by ako Rusko napadlo Ukrajinu, [...]

Ako som sa vyliečil z rusofílie

23.05.2024

Ako dieťa som nemal rád Rusko, lebo som zažil minulý režim. Narodil som sa v roku 1981, v podstate prvé štyri roky na základnej škole som prežil za minulého režimu a pamätal som si hlúpu komunistickú ideológiu a propagandu. (Ďakujem bohu za to že v roku 1989 došlo k zmene režimu, lebo keby tu zostal ten ktorý tu bol medzi rokmi 1948 až 1989, tak viem že by som ho [...]

Zločin a trest – majstrovské dielo Dostojevského

21.05.2024

Tak som dočítal Crime and Punishment od Dostojevského. Je to vynikajúci, pútavo napísaný príbeh, a jeden z najlepších románov od tohto spisovateľa. Sú v ňom tri typy postáv: Záporné – Raskoľnikov, Svidrigailov, Lušin, stará úžerníčka. Kladné – Soňa, Duňačka, Razumichin, Porfýrius Petrovič. A groteskné – Marmeladov, Lebeziatnikov, a Katarína [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 221
Celková čítanosť: 355878x
Priemerná čítanosť článkov: 1610x

Autor blogu