P-51B v mierke 1/72 od Kovozávodov Prostějov

Keď som pred rokmi navštívil dnes už neexistujúci modelársky obchod v Prievidzi, tak mi bolo ľúto odísť s prázdnymi rukami. Výber nemali veľký. Boli tam nejaké rúry od Hasegawy, ktoré som sa bál kúpiť lebo kity od tejto firmy majú takú kolísavú kvalitu a ja som nevedel ktoré sú lepšie a ktoré horšie. Potom tam mali nejaké štvrťky, ktoré nestaviam. A potom tam mali niekoľko modelov od KP. Tak som si odniesol Mustanga.

Myslím že tento model patrí medzi tie podarenejšie od Kovozávodov. Výlisky vyzerajú celkom dobre. Model má pekný kokpit a podvozkové šachty. Keď som začal stavať, mal som menšie problémy s osadením kokpitu do trupu, lebo nechcel sedieť na vodiacich linkách. Tmelenie bolo sekunďákom po zlepení polovíc trupu. Je to neuveriteľné ale po prilepení krídla nebol vôbec potrebný tmel. Iba som jemne prebrúsil prechod a pretiahol jednu linku paneláže.

Kit ponúkal tri kamuflážne schémy. Metalické som zavrhol, lebo som bol toho názoru že povrch modelu nie je dosť dobrý na metalický povrch. Tak som striekal šedozeleného. Keďže ku kitu som nemal masky na prekryt kabíny, vystrihol som si ich z Tamiya pásky.

Dekály boli veľmi zlé, po nanesení nebolo možné nimi hýbať a keď som skúšal zachytiť okraj dekálu pinzetou a pohnúť ním, tak mi odtrhnutý okraj ostal v pinzete.

Keď som stiahol masky z prekrytu kabíny, tak ma skoro porazilo. Uvidel som že kabínka je zvnútra niečím zasvinená. Neverím že podfúklo farbu, lebo prekryt pasoval pomerne dobre, tak to asi urobil sekunďak. Chvíľu som rozmýšľal že model vyhodím, ale potom som si povedal že ja sa nevzdám a opatrne som prekryt strhol, vyčistil ho handričkou a nalepil na miesto. Je to trochu vidieť, ale na výstavu s modelom nejdem a do vitrínky to stačí.

Počas stavby som urobil niekoľko zbytočných a hlúpych chýb. Bedňu (batériu, alebo čo to je) v zadnej časti kabíny som nenastriekal čiernou, ale zelenou, pancier za hlavou pilota, ktorý bol príliš vysoký som zbrúsil viac ako bolo treba, a nenalepil som zameriavač, lebo som ho stratil v koberci. Na takmer dokončenom modeli tieto chyby bolo vidieť a tak som po ťažkom rozhodovaní odtrhol prekryt kabíny po druhýkrát. Potom som vyrobil a nalepil zameriavač, začiernil rúčku kniplu a tú bedňu, odpílil som pokazenú opierku hlavy a vyrobil som novú. Potom som prilepil prekryt a opravil dekály. Potom som prilepil podvozok a model je hotový.

Budúce Mustangy budú určite od Eduardu a Army, Kovozávody sú podľa mňa dobré skôr na mimomainstreamové typy, ktoré nikto iný nerobí.

Odbavovať sa na Zelenského vzhľade dokáže iba hovädo

14.06.2026

Myslím že ľudia na Slovensku si ani neuvedomujú ako dobre sa majú. Chodia do práce, venujú sa svojim záľubám, cestujú na dovolenky. To že môžu v pokoji a bezpečí žiť, je preto lebo je u nás mier. A mier nie je samozrejmosťou. Dôkazom toho je Ukrajina, ktorá bola zákerne napadnutá Ruskom. Ja obdivujem statočných Ukrajincov ktorí Rusom hrdinsky vzdorujú a závidím im [...]

Zelenskij je hrdina, Putin zbabelec. Ukrajine treba pomáhať

13.06.2026

Myslím si že v Európe sa ťažko nájde líder ktorý by sa mu rovnal. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskij je odvážny človek. To že má odvahu dokázal vtedy keď po zákernom útoku Rusov na Ukrajinu neutiekol na západ, ale ostal na čele štátu a vedie ho v najťažšej možnej situácii, akou vojna je. To že má odvahu o ktorej môže väčšina ľudí iba snívať, dokazuje [...]

Rusofilný Ľuboško komentuje – párty na psychiatrii

01.06.2026

Dobrý deň, priatelia, to som opäť ja, váš multinickový proruský aktivista a ficovec, Ľuboško. Pamätám si ako keby to bolo včera, keď som bol na poslednej hospitalizácii v psychiatrickej nemocnici. Boli sme na izbe siedmi, Denis, Keksík, Bobor, ja, a tri ženy: Viki, Milka, a Biba. Jedného dňa sme si povedali že si trochu zarebelujeme. A akým najlepším spôsobom môžete [...]

Kanye West, Tbilisi, Reuters, NEPOUZIVAT

VIDEO: Úchvatné zábery z dronu: Kontroverzný Kanye West v Tbilisi vystúpil pred 70-tisíc ľuďmi

16.06.2026 16:45

Kontroverzný Kanye West vystúpil v Tbilisi pred 70-tisíc ľuďmi. Viaceré európske krajiny odmietli jeho koncert, považujú ho za antisemitu.

Banská Štiavnica, nehoda, kočík

Matku s kočíkom na priechode zrazil 79-ročný senior, dieťa je v nemocnici. Polícia apeluje na vodičov i chodcov

16.06.2026 16:06

Policajti apelujú na vodičov i chodcov, aby dávali pozor pri priechodoch.

Zvolen

Ľudia sa obávajú dopravného pekla. Svetoznáma kapela prinesie do srdca Slovenska „zemetrasenie“

16.06.2026 16:00

Škótska rocková legenda Nazareth to v meste Pod pustým hradom roztočí už o pár hodín.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 385
Celková čítanosť: 745393x
Priemerná čítanosť článkov: 1936x

Autor blogu