Ak uvažujete nad tým, že sa začnete venovať stavbe plastikových modelov, neprehliadnite tento článok. Prinášam v ňom prehľad užitočných modelárskych pomôcok.
Vŕtačka – V modelárskych obchodoch sa dajú kúpiť špeciálne malé ručné vŕtačky (na obrázku) so sadou tenkých vrtáčikov. Využiť sa tento nástroj dá napríklad, keď je v jednom dieli dierka na prilepenie druhého dielu a táto dierka je zaliata – vtedy sa dá vŕtačkou prevŕtať.
Maskovacia páska – Má dva spôsoby využitia – prvý – dajú sa s ňou spojiť diely ktoré sa lepia, napríklad polovice krídla. Druhý spôsob využitia je maskovanie – teda sa s ňou prelepia plochy ktoré nemajú byť postriekané farbou.
Pipety – Pipety sa používajú na dávkovanie farieb a riedidiel. Dajú sa kúpiť v modelárskych obchodoch a obchodoch s potrebami pre umelcov.
Klieštiky – Slúžia na oddeľovanie dielov z rámčekov.
Nôž – Modelársky nôž slúži na začisťovanie dielov po oddelení z rámčeka, začisťovanie otrepov, tvarovanie dielov, a podobne.
Pinzeta – Kvalitná pinzeta je neoceniteľnou pomôckou pri manipulácii s malými dielmi.
Lepidlá – Základom je rozpúšťadlové lepidlo, napríklad Tamiya extra thin. Okrem toho modelár využije ešte niekoľko ďalších druhov lepidiel – sekundové (snažím sa ho používať čo najmenej, ale pri niektorých prácach, napríklad pri lepení krytov podvozku na podvozkové nohy, je dobré). Tretím lepidlom je lepidlo na lepty – je to disperzné lepidlo (ako Herkuses), používa sa na lepty a veľmi dobré je aj na lepenie čírych dielov. Jeho výhodou je že ich nenaleptá a teda neznepriehľadní a prebytočné lepidlo sa dá umyť. Posledný typ lepidla, ktorý modelár využije, je epoxidové lepidlo. Tento typ lepidla používajú najmä stavitelia RC modelov, ale využije ho aj plastikový modelár, napríklad pri lepení resinových dielov.
Pílka – Kvalitná žiletková pílka – vynikajúci pomocník pri oddeľovaní chúlostivých dielov, alebo keď treba odpíliť časť dielu, aby sa dal prilepiť diel z konverznej sady, a podobných prácach.
Debondér – Na odstraňovanie sekundového lepidla.
Vodička na dekály- zmäkčuje dekály, ktoré potom lepšie kopírujú povrch, a vnikajú do liniek paneláže. Je viacero typov vodičiek na dekály, s rôznou silou.
Štetce – Keď máte airbrush (ktorá by pre moderného modelára mala byť samozrejmosťou) tak štetce veľmi nepotrebujete. Dobré je však mať pár tenkých štetcov na maľovanie drobností, ktoré sa ťažko striekajú.
Maskol – Má podobnú funkciu ako maskovacia páska. Ja maskol používam na maskovanie väčších plôch čírych dielov.
Farby a riedidlá – V súčasnosti je k dispozícii veľké množstvo kvalitných farieb. Najjednochuchšie je používať tie, ktoré sú uvedené v návode na stavbu modelu. Firmy Eduard a Special Hobby, ktorých modely staviam, majú uvedené farby Gunze, tak si kupujem tie. Zo začiatku som si kupoval Gunze H, lebo som sa bál smradu, teraz kupujem Gunze C, ktoré trochu viac zapáchajú, ale rýchlo zasychajú. K farbám je potrebné mať riedidlo. Ja používam Gunze Levelling. Okrem riedidla je potrebné mať aj Airbrush cleaner. Ten má podobné zloženie ako riedidlo, ale je agresívnejší. Slúži na čistenie Airbrushe.
Airbrush – Ak chcete aby vaše modely dobre vyzerali, airbrush je nutnosťou. Na trhu je množstvo typov striekacích pištolí, pokiaľ za ňu nechcete utratiť veľa peňazí, vhodná je napríklad nejaká Fengda, ktorá stojí okolo štyridsať eur. Práca s airbrushou je hotová veda, ale dá sa zvládnuť. O tom možno napíšem samostatný článok.
Kompresor – Keď máte airbrush, potrebujete aj kompresor. K dispozícii je široký výber modelárskych kompresorov, ktoré sú malé a relatívne tiché. Najlacnejšie kompresory z Číny stoja okolo sto eur.
Je toho oveľa viac, čo modelár využije. V tomto článku som spomenul iba základné veci, ktoré sú potrebné, keď sa chcete venovať modelárstvu.
Fu! Toto som za socíku veru nemal! Preto sú... ...
Ked mas dobre naradie,praca je ti potesenim...... ...
Celá debata | RSS tejto debaty