Založ si blog

Moje plastikové dobrodružstvá – najlepšie modely v mojom kitníku

Najprv vysvetlenie – kitník – zásoba nasyslených plastikových modelov ktoré čakajú na postavenie. Ja ako každý poriadny modelár mám svoj kitník a v ňom nasyslené modely. Sú to väčšinou lietadlá v mierke 1/72.

Čo sa týka tej mierky, tak keď som sa pred niekoľkými rokmi vracal k modelárstvu, rozmýšľal som aj nad inými mierkami, napríklad nad 1/48, ktorá je medzi staviteľmi lietadiel v súčasnosti asi najobľúbenejšia mierka, ale nakoniec som si povedal že 1/72 je to pravé pre mňa. Na tejto mierke sa mi páči že modely sú také pekne kompaktné a môžete mať v zbierke malé lietadlá aj s bombardérmi. Lietadlá v 1/48 sa mi zdajú príliš veľké.

No ale k veci. Vo svojom kitníku mám modely od rôznych výrobcov. Najlepšie sú od českého Eduardu. Ten sa vypracoval na veľmi slušného výrobcu plastikových modelov. Samozrejme, ich staršie modely majú svoje nedostatky. Napríklad Mig-15, o ktorom som tu nedávno písal, mal niekoľko chýb – mal prepadliny na krídle a trupe, niektoré diely zle pasovali, takže som mal pocit že staviam short run. Ale najnovšie modely od Eduardu sú takmer dokonalé.

SF-1/FF- v 1/72 od Special Hobby. Je to starší shortrun. Tento kit radšej nebudem stavať, lebo zlepiť ho je náročné a ja si na to netrúfam.

Veľmi sa mi od Eduardu páčila Avia S-199. Všetko perfektne pasovalo, nebolo treba žiadne tmelenie. Podobný bol aj Mig-21MF, ktorý bola radosť stavať.

Potom mám v kitníku modely od Special Hobby. To je, roznako ako Eduard česká firma ktorá ale vyrába shortruny. Tie majú trochu nižšiu kvalitu ako modely ktorých výlisky sa vyrábajú vstrekovaním do kovových foriem. (Pri shortrunoch sa plast vstrekuje do epoxidových foriem.) Ak by som mohol ohodnotiť moje modely od Special Hobby, tak ich kvalita dosť kolíše. Niektoré majú veľmi slušnú kvalitu, iné radšej nebudem stavať, lebo zlepiť ich bude náročné a ja si na to netrúfam. Inak tri kity od SH som postavil. Neboli to úplne najľahšie stavby, ale dalo sa to zlepiť.

Veľmi pekný model od Special Hobby, ktorý je v mojom kitníku je SB2C-5 Helldiver. Aby som bol presný, výlisky sú od kórejskej firmy Academy, vyzerajú výborne. Zatiaľ však nemám stavbu tohto modelu v pláne. Ako sa hovorí nechávam ho zrieť v kitníku, občas ho vyberiem otvorím a pokochám sa ním

Pohľad do krabice SB2C-5 Helldiver v 1/72 od Special Hobby.

Mám v kitníku aj Airacobru od poľskej firmy Arma Hobby. Táto firma vyrába kity vynikajúcej kvality a môžem potvrdiť, ich Airacobra je takmer dokonalá.

Prehľad najlepších modelov v mojom kitníku uzatváram mojim posledným prírastkom. Je to F-35B v mierke 1/72 od Tamiye. Dostal som ho ako vianočný darček. Tu musím povedať, že to bol veľmi vydarený dar a urobil mi veľkú radosť. Je to krásny kit. Skúšal som nasucho diely trupu a kokpitovú vaňu a pasuje to fantasticky. Mám v pláne začať tento model v blízkej budúcnosti stavať. Už sa na to teším a o tom ako sa mi darí napíšem aj tu na blogu.

Zvieracia farma – Orwellova majstrovská kritika komunizmu

05.06.2024

Pred nejakým časom som si dal záväzok, že sa budem zdokonaľovať v anglickom jazyku. Začal som počúvať na Youtube rôzne videá, v ktorých znie angličtina a vrátil som sa k čítaniu anglicky písanej beletrie. Posledná kniha, ktorú som prečítal, je Zvieracia farma od George Orwella. Na úvod by som chcel poznamenať, že som bol príjemne prekvapený tým ako dobre a ľahko sa [...]

Keď ho zvádzala žena, sekerkou si odťal prst

28.05.2024

Mám rád klasickú literatúru. Aj ruskú, lebo ruskí spisovatelia patria medzi najlepších. Keď som mal osemnásť rokov, začal som čítať Tolstého. Najprv som prečítal Vojnu a mier, a potom Vzkriesenie, a tieto knihy sa mi veľmi páčili. Tolstoj bol nielen spisovateľ, ale aj filozof, známy pacifistickými názormi. Keby žil v súčasnosti a videl by ako Rusko napadlo Ukrajinu, [...]

Ako som sa vyliečil z rusofílie

23.05.2024

Ako dieťa som nemal rád Rusko, lebo som zažil minulý režim. Narodil som sa v roku 1981, v podstate prvé štyri roky na základnej škole som prežil za minulého režimu a pamätal som si hlúpu komunistickú ideológiu a propagandu. (Ďakujem bohu za to že v roku 1989 došlo k zmene režimu, lebo keby tu zostal ten ktorý tu bol medzi rokmi 1948 až 1989, tak viem že by som ho [...]

vojna na Ukrajine, hroby, Charkov

NYT: Veľa mužov na Ukrajine sa skrýva. Obávajú sa, že ich nevycvičených pošlú na smrť

21.06.2024 18:35

Na Ukrajine žije mnoho mužov, ktorí sa skrývajú. Majú strach z odvodov do armády na obranu krajiny proti ruskej invázii. S niekoľkými z nich hovoril denník The New York Times (NYT).

Viktor Orbán

Nemecko už podľa Orbána 'nevonia a nevyzerá rovnako', zmenilo sa na multikultúrny svet

21.06.2024 18:21

Maďarský premiér Orbán počas návštevy Berlína povedal, že Nemecko sa v dôsledku migrácie zmenilo na "pestrofarebný, multikultúrny svet".

parlament, nrsr, NR SR,

Voľby by v júni vyhral Smer tesne pred Progresívnym Slovenskom

21.06.2024 17:29

Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.

Pellegrini

Druhý regionálny výjazd Pellegriniho smeroval do Košíc

21.06.2024 16:51

Prezident zdôraznil, že jeho cieľom naďalej ostáva byť bližšie k ľuďom a nastoľovať problémy, ktoré treba riešiť.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 222
Celková čítanosť: 362569x
Priemerná čítanosť článkov: 1633x

Autor blogu