Založ si blog

Keď úsilie pionierov ničí občianka ktorá do parku vypúšťa tridsať sliepok

Mám rád modelárstvo a s potešením čítam staré časopisy ABC a elektrón ZENIT, kde sa o modelárstve píše. Píše sa tam samozrejme aj o iných veciach.

Naposledy, keď som čítal staré ABC, ešte z osemdesiatych rokov, tak ma zaujala anketa o tom kto je váš hrdina. Redakcia ABC sa pýtala svojich čitateľov, kto je ich hrdinom, pričom mali napísať troch hrdinov – hrdinu minulosti, hrdinu prítomnosti a hrdinu budúcnosti.

Potom nasledoval článok, kde o niekoľkých takýchto hrdinoch čitateľov ABC písali podrobnejšie.

Mňa zaujala pani Bělohlávková, skupinová vedúca pionierov. Z článku vyberám pár slov o nej:

Do čela pionierskej skupiny sa dostala v čase keď jej dcéra Evka zasadla do prvej triedy. Ubehli roky, deti malej Evky už odrástli pionierskemu veku, ale ich babička je stále skupinovou vedúcou.

Pani Bělohlávková

Jej pionierska skupina je známa po celom obvode. Nezaobíde sa bez nej a bez jej vkusných darčekov, žiadna obvodná konferencia, oslava MDŽ, žiadna návšteva, stretnutie, či výročná schôdza.

Tento rok si deti vzali na starosť parčík pri zámočku. Viete si predstaviť, koľko práce je na takom pozemku o ktorý sa roky nikto nestaral? Koľko suchej trávy, zotletého lístia, koľko odpadkov museli odstrániť?

Usilovnosť im nechýba, ale ich prácu priamo ničí občianka zo susedstva, ktorá im do parku vypúšťa tridsať sliepok.

Zatiaľ to nezdolalo ani pionierov ani vedúcu. Snáď im niekto pomôže, napríklad národný výbor, veď o práci detí vedia a iste tiež vedia ako dokáže človeka rozhnevať, keď jeho prácu niekto marí.

Zvieracia farma – Orwellova majstrovská kritika komunizmu

05.06.2024

Pred nejakým časom som si dal záväzok, že sa budem zdokonaľovať v anglickom jazyku. Začal som počúvať na Youtube rôzne videá, v ktorých znie angličtina a vrátil som sa k čítaniu anglicky písanej beletrie. Posledná kniha, ktorú som prečítal, je Zvieracia farma od George Orwella. Na úvod by som chcel poznamenať, že som bol príjemne prekvapený tým ako dobre a ľahko sa [...]

Keď ho zvádzala žena, sekerkou si odťal prst

28.05.2024

Mám rád klasickú literatúru. Aj ruskú, lebo ruskí spisovatelia patria medzi najlepších. Keď som mal osemnásť rokov, začal som čítať Tolstého. Najprv som prečítal Vojnu a mier, a potom Vzkriesenie, a tieto knihy sa mi veľmi páčili. Tolstoj bol nielen spisovateľ, ale aj filozof, známy pacifistickými názormi. Keby žil v súčasnosti a videl by ako Rusko napadlo Ukrajinu, [...]

Ako som sa vyliečil z rusofílie

23.05.2024

Ako dieťa som nemal rád Rusko, lebo som zažil minulý režim. Narodil som sa v roku 1981, v podstate prvé štyri roky na základnej škole som prežil za minulého režimu a pamätal som si hlúpu komunistickú ideológiu a propagandu. (Ďakujem bohu za to že v roku 1989 došlo k zmene režimu, lebo keby tu zostal ten ktorý tu bol medzi rokmi 1948 až 1989, tak viem že by som ho [...]

vojna na Ukrajine, hroby, Charkov

NYT: Veľa mužov na Ukrajine sa skrýva. Obávajú sa, že ich nevycvičených pošlú na smrť

21.06.2024 18:35

Na Ukrajine žije mnoho mužov, ktorí sa skrývajú. Majú strach z odvodov do armády na obranu krajiny proti ruskej invázii. S niekoľkými z nich hovoril denník The New York Times (NYT).

Viktor Orbán

Nemecko už podľa Orbána 'nevonia a nevyzerá rovnako', zmenilo sa na multikultúrny svet

21.06.2024 18:21

Maďarský premiér Orbán počas návštevy Berlína povedal, že Nemecko sa v dôsledku migrácie zmenilo na "pestrofarebný, multikultúrny svet".

parlament, nrsr, NR SR,

Voľby by v júni vyhral Smer tesne pred Progresívnym Slovenskom

21.06.2024 17:29

Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.

Pellegrini

Druhý regionálny výjazd Pellegriniho smeroval do Košíc

21.06.2024 16:51

Prezident zdôraznil, že jeho cieľom naďalej ostáva byť bližšie k ľuďom a nastoľovať problémy, ktoré treba riešiť.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 222
Celková čítanosť: 362440x
Priemerná čítanosť článkov: 1633x

Autor blogu