Založ si blog

Posledný prírastok do mojej zbierky plastikových modelov

Milujem modelárstvo. Kupujem si papierové aj plastikové modely a potom ich doma staviam.

Keď mi kuriér donesie nový kit, tak najprv otvorím krabicu a kochám sa výliskami. Poprezerám si ich a porozmýšľam ako pôjdu dohromady. Potom prelistujem návod, pozriem si farebné schémy, ktoré sa z kitu dajú postaviť.

Minulý rok som staval len papierové modely. Postavil som ich dohromady deväť. (Štyri modely architektúry v mierke 1/160 a päť áut v mierke 1/43). Tento rok som sa zameral na stavbu plastikových modelov.

Môj posledný model ktorý sa mi podarilo dokončiť je Mig-15 v mierke 1/72 od Eduardu. Je to pomerne jednoduchý kit a stavba rýchlo napredovala. Najprv som zostavil kokpit, potom som ho vlepil do trupu, potom som do prednej časti trupu vlepil závažie, aby model nepadal na zadok, potom som trup zavrel, prilepil krídlo, nejaké drobné diely, prekryt kabíny, nalepil som na číre diely masky a začal som striekať.

Staval som sovietsky stroj zo začiatku päťdesiatych rokov, ktorý bol v hliníkovej farbe. Po prvý krát som si vyskúšal kovový povrch. Kúpil som si na to hliníkovú Alcladu, ktorá je už nariedená na striekanie. S touto farbou sa mi robilo veľmi dobre.

Rovnako som si užil prácu s airbrushou. S tou som mal na začiatku problémy, lebo prskala farbu. Dlho som sa trápil, nevedel som prísť na to prečo to robí. Nakoniec som zistil že to robí kryt ktorý chráni ihlu. Na ňom sa zachytávajú kvapôčky farby, ktoré sú strhávané prúdom vzduchu. Vždy keď airbrush strhne takúto kvapôčku, tak prskne. Tak som ten kryt odmontoval a airbrush funguje perfektne. Len musím dávať pozor aby som neohol ihlu.

No ale späť k modelu. Jednofarebná hliníková camo je jednoduchá a rýchlo sa mi ju podarilo nastriekať. Chcel som nastriekať aj čierne chodníčky na krídle, zistil som ale že maskovacia páska strháva hliníkovú farbu. Tak som na to rezignoval.

Potom som na model naniesol obtlačky (nebolo ich veľa, iba červené hviezdy a čísla) a nakoniec som nalepil podvozok a pitotku a nejakú anténu. A môj najnovší model je hotový.

Na záver pridávam fotky hotového modelu.

 

 

Budeme mať vládu hanby?

27.09.2023

Blížia sa voľby. Najväčšou hrozbou je, že po nich vznikne vláda hanby. (To bude vláda ktorej jadrom bude Smer.) Vláda hanby bude zároveň vládou arogancie, a beznádeje na najbližšie štyri roky. Či vznikne takáto vláda teraz nie je možné predpovedať. To sa ukáže až po voľbách. Smer nebude môcť vládnuť sám. Bude sa potrebovať s niekým spojiť. Takže rozhodne to, [...]

Rusi testovali ochrannú funkciu amuletov na kozách

25.09.2023

Medzi Rusmi bojujúcimi na Ukrajine sa rozmáha mysticizmus. Kolujú medzi nimi príbehy o vojakoch ktorí zázračne prežili vďaka ochranným stužkám so slovami modlitieb. Aj keď sa Rusi považujú za kresťanov, ruskí vojaci používajú aj ochranné predmety nabité silou iných náboženstiev. Front navštevujú lámovia a šamani, ktorí prinášajú magické amulety. Balžinima [...]

Sankcie uvalené na Rusko nefungujú

24.09.2023

Keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu, západ v reakcii na to na Rusko uvalil sankcie. Cieľom sankcií malo byť Rusko donútiť aby sa z Ukrajiny stiahlo. Bol som presvedčený si že to tak je, až do chvíle kým som si tu neprečítal článok Zákaz vývozu ruskej motorovej nafty je globálna hrozba. Dávnejšie som čítal inde, že ruské firmy zarábali na vývoze nafty do zahraničia, v [...]

voľby 2023, urny

Strany minuli v závere kampane rekordné sumy. Analytici ich za viaceré rozhodnutia kritizujú

27.09.2023 21:00

Rekordne drahá kampaň. Na čo strany míňali najviac?

bútora, gröhling, horecký

Hlavné priority v školstve: Ako chcú strany skvalitniť vzdelávanie či vyriešiť nedostatok učiteľov? Aký je odkaz pre budúceho ministra?

27.09.2023 20:45

Kvôli krízam sa vývoj v školstve zabrzdil. Vzdelávanie potrebuje systematické zmeny, vyriešiť nedostatok učiteľov aj materských škôlok, ale aj nízke platy.

pellegrini, fico, šimečka

Aké sú trendy dva dni pred voľbami? Boj medzi Smerom a PS bude napínavý. Kľúčový bude výsledok troch strán

27.09.2023 20:00

Rozhodne postoj Hlasu, ale aj výsledok SNS či Demokratov. Voliči rozhodnú už v sobotu 30. septembra.

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzvala ľudí na účasť vo voľbách. Ódor povzbudil, aby nenechali za seba rozhodovať

27.09.2023 19:39

Prečítajte si mimoriadny príhovor prezidentky a premiéra.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 133
Celková čítanosť: 192974x
Priemerná čítanosť článkov: 1451x

Autor blogu