Založ si blog

Posledný prírastok do mojej zbierky plastikových modelov

Milujem modelárstvo. Kupujem si papierové aj plastikové modely a potom ich doma staviam.

Keď mi kuriér donesie nový kit, tak najprv otvorím krabicu a kochám sa výliskami. Poprezerám si ich a porozmýšľam ako pôjdu dohromady. Potom prelistujem návod, pozriem si farebné schémy, ktoré sa z kitu dajú postaviť.

Minulý rok som staval len papierové modely. Postavil som ich dohromady deväť. (Štyri modely architektúry v mierke 1/160 a päť áut v mierke 1/43). Tento rok som sa zameral na stavbu plastikových modelov.

Môj posledný model ktorý sa mi podarilo dokončiť je Mig-15 v mierke 1/72 od Eduardu. Je to pomerne jednoduchý kit a stavba rýchlo napredovala. Najprv som zostavil kokpit, potom som ho vlepil do trupu, potom som do prednej časti trupu vlepil závažie, aby model nepadal na zadok, potom som trup zavrel, prilepil krídlo, nejaké drobné diely, prekryt kabíny, nalepil som na číre diely masky a začal som striekať.

Staval som sovietsky stroj zo začiatku päťdesiatych rokov, ktorý bol v hliníkovej farbe. Po prvý krát som si vyskúšal kovový povrch. Kúpil som si na to hliníkovú Alcladu, ktorá je už nariedená na striekanie. S touto farbou sa mi robilo veľmi dobre.

Rovnako som si užil prácu s airbrushou. S tou som mal na začiatku problémy, lebo prskala farbu. Dlho som sa trápil, nevedel som prísť na to prečo to robí. Nakoniec som zistil že to robí kryt ktorý chráni ihlu. Na ňom sa zachytávajú kvapôčky farby, ktoré sú strhávané prúdom vzduchu. Vždy keď airbrush strhne takúto kvapôčku, tak prskne. Tak som ten kryt odmontoval a airbrush funguje perfektne. Len musím dávať pozor aby som neohol ihlu.

No ale späť k modelu. Jednofarebná hliníková camo je jednoduchá a rýchlo sa mi ju podarilo nastriekať. Chcel som nastriekať aj čierne chodníčky na krídle, zistil som ale že maskovacia páska strháva hliníkovú farbu. Tak som na to rezignoval.

Potom som na model naniesol obtlačky (nebolo ich veľa, iba červené hviezdy a čísla) a nakoniec som nalepil podvozok a pitotku a nejakú anténu. A môj najnovší model je hotový.

Na záver pridávam fotky hotového modelu.

 

 

Zločin a trest – majstrovské dielo Dostojevského

21.05.2024

Tak som dočítal Crime and Punishment od Dostojevského. Je to vynikajúci, pútavo napísaný príbeh, a jeden z najlepších románov od tohto spisovateľa. Sú v ňom tri typy postáv: Záporné – Raskoľnikov, Svidrigailov, Lušin, stará úžerníčka. Kladné – Soňa, Duňačka, Razumichin, Porfýrius Petrovič. A groteskné – Marmeladov, Lebeziatnikov, a Katarína [...]

Atentát odhaľuje zlo ktoré v nás je

16.05.2024

Na atentát na Fica promptne zareagovala blogerka Ištvánová. Táto blogerka nenávidí duševne chorých ľudí, a je nimi doslova posadnutá. Ako čerešne z torty si vyberá prípady keď nejaký duševne chorý človek spácha zločin a potom o duševne chorých píše ako o nebezpečných indivíduách, ktorých sa máme báť. V skutočnosti iba mizivá časť duševne chorých pácha [...]

Knihy, ktoré som prečítal počas predchádzajúcich týždňov

10.05.2024

Mám rád čítanie anglicky písaných kníh. S ich pomocou sa zdokonaľujem v anglickom jazyku. Počas posledných týždňov prečítal: Treasure Island, od R. L. Stevensona, The Memoirs of Sherlock Holmes, od A. C. Doyla, The Invisible Man, od H. G. Wellsa, 20 000 Leagues Under the Sea, a Around the World in Eighty Days od J. Verna. Treasure Island som čítal ako dieťa v slovenčine, potom [...]

SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

21.05.2024 19:00

Zhodne odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru, či tých, ktorí ho ticho schvaľujú. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

NRSR, parlament, poslanci

Poslanci schválili rozsiahle zmeny v zákone o Fonde na podporu umenia

21.05.2024 18:22

O poskytnutí peňazí z Fondu na podporu umenia bude po novom rozhodovať rada fondu.

medveď

Pre výskyt medveďa sa bude po novom vyhlasovať mimoriadna situácia. Parlament schválil aj riešenia na jeho elimináciu

21.05.2024 18:03

Poslanci Národnej rady prijali zrýchlene novelizáciu zákona o ochrane prírody a krajiny, ako aj o novelu zákona o civilnej ochrane obyvateľstva.

Kaliňák, Šutaj Eštok,  Gašpar

Otázka komplicov atentátnika je otvorená. Jeho profil na Facebooku vymazala Meta, ale obsah bol podľa Šutaja Eštoka zmazaný skôr

21.05.2024 17:34, aktualizované: 19:07

Polícia naďalej pracuje aj s verziou, že atentátnik mal komplicov. Naznačil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 219
Celková čítanosť: 351013x
Priemerná čítanosť článkov: 1603x

Autor blogu