Založ si blog

Koncert

Každý kto má rád hudbu a kultúru, sa dnes večer chystá do mestského koncertného domu na významnú kultúrnu udalosť. Budú tam hrať romantický koncert pre klavír a orchester od Karla Gustáva Schnitzela.

Zvečerieva sa, vstupenky sú už dávno vypredané, a nedočkaví milovníci hudby sedia v hľadisku. Hudobníci ladia nástroje, a sálou sa rozlieha ich kvílenie. Napokon sa koncert začal.

Na scénu vybehol dirigent Sergej Ivanovič Paďochin z Ruska. Bol to muž anorektického vzhľadu, ktorý vtáčím krokom doskákal na svoje miesto pred orchestrom, a jeho zošúverená tvár pripomínajúca usušenú slivku nadobudla prísny výraz. Vážne si premeral hráčov, a potom začal rozhadzovať rukami. Hudba zaburácala, a on mával tými svojimi ručiskami ani čo by chcel vzlietnuť. Šermoval dirigentskou paličkou tak, ani čo by bojoval s neviditeľným nepriateľom. Pot z neho fŕkal na všetky strany, a orchester hral. Obecenstvo pozorne načúvalo, a len kašľanie narúšalo ticho v sále. Bohužiaľ, bola zima, a vtedy ľudia vo väčšej miere trpia rôznymi respiračnými ochoreniami. Tak teda kašľali, čo zaujímavo dotváralo hudbu.

Možno by všetko dopadlo dobre, a snáď by tento koncert prebehol bez problémov, ale nestalo sa tak. V jednej chvíli sa udialo čosi prekvapujúce. Sálou preletelo niekoľko hnilých paradajok a pristálo niekde v sláčikovej sekcii. Prečo? Nevedno, orchester hral dobre. Nepriaznivý vplyv mohlo mať to že prvej huslistke, Gertrúde von Butterberg počas sóla praskla na Stradivárkach struna. Ale asi to vplyv nemalo, lebo ako neskôr vysvitlo, obecenstvo vôbec nemalo hudobný sluch. Každopádne, v sále konečne zavládla tá pravá nefalšovaná koncertná atmosféra pri ktorej sa diváci aktívne zapájali do predstavenia, a robili živú kulisu. Vzduchom opäť lietali rajčiny, prázdne krabičky od cigariet, šupky od banánov, a všeličo iné. Niekto hodil štvrťku suchého chleba. Priestor pre orchester začínal pripomínať smetisko. Hudobníci boli zasypaní odpadkami. Aj napriek tomu statočne hrali.

„Do tohóóó, do tohóóó! Héja héja héja heja ja!“ Skandovalo obecenstvo, a následne začalo na prvú huslistku a dirigenta vykrikovať vulgárne slová.

Orchester zahral forte, a v tom kontrabasistu zasiahla do hlavy prázdna dvojdecka od borovičky. Ten pustil basu a spadol zo stoličky.

„Boha, tu sa vôbec nedá hrať!“ Zahromžil ktosi spomedzi hudobníkov, ale to asi nemal robiť, lebo obecenstvo bolo rozvášnené a len zúrivý rev mu bol odpoveďou.

Napokon prišlo finále. Ľudia sa úplne prestali ovládať, začali hádzať petardy a zapálili vzadu niekoľko stoličiek. Bolo vidieť ako okolo ohňa stojí skupinka divo gestikulujúcich zurvalcov. Miestnosť sa zaplnila dymom. Najväčší chuligáni potom vbehli do priestoru pre orchester. Strhla sa bitka. Nejaký pán, jeden z mála tých čo zostali sedieť na svojich miestach zvolal:

„Ľudia neblbnite, preboha! Vy si to vôbec neviete vážiť? Nekazte to, veď tu v Blave nie sú skoro žiadne koncerty!“

Akási babička s námahou vstala zo stoličky a zúfalo zvolala:

„Prosím vás, čo je to tá Blava? To je nejaká riečka pri Trnave?“

Žiadnu odpoveď nedostala, nikto ju nepočúval. Babička chcela ujsť, ale bola príliš široká. Slonie nohy ju neuniesli, a ona si vyvrtla obidva členky.

Hotová katastrofa. Koncert sa skončil zásahom polície ktorá musela zaistiť výtržníkov, a zdravotnej služby ktorá ošetrila zbitých hudobníkov.

Neskôr obviňovali divákov z toho že vyvolali bitku. Bolo to ale naozaj tak? V sále bol dym z ohňa a delobuchov, takže nebolo nič vidieť. Čo ak sa v skutočnosti hudobníci pobili medzi sebou, a diváci sa tam iba nahrnuli aby lepšie videli, prípadne sa ich pokúsili od seba odtrhnúť? Vraj niekto hádzal do orchestra smeti. Dobre, ale to bol možno jeden, možno dvaja ľudia, takže nech neobviňujú ostatných. Navyše, bolo
by dobré prešetriť prečo usporiadateľ nedokázal zabrániť zadymeniu priestoru, a či neporušil nejaké predpisy. Záver vyšetrovania znie: skutok sa nestal. Hudobníci sa pobili medzi sebou keď tretí huslista pichol štvrtého sláčikom do oka. Verme že nabudúce koncert dopadne lepšie. Dovidenia a kultúre zdar.

Marián Kočner má mlsný jazýček

30.11.2023

Marián Kočner sa v leopoldovskom väzení pochytil s Mikulášom Černákom. Väzni dostali palacinky, ktoré sa Kočnerovi zdali byť príliš hrubé. Kočner sa palacinky rozhodol vrátiť do kuchyne, kde mal v tom čase služby Černák. Toho sa arogantné správanie dotklo a vyústilo to k hádke odsúdených. Ja by som k tomu len dodal, že Marián Kočner si asi neuvedomuje, ako dobre sa [...]

Rozdiel medzi vierou v UFO a náboženstvami

29.11.2023

Podľa UFO kontaktérov vo vesmíre žijú mimozemšťania. Títo mimozemšťania podľa nich existujú vo fyzickom svete. Vraj vytvorili staré civilizácie. V súčasnosti udržujú kontakt s vládami niektorých krajín, ale tie nám to taja. Samozrejme, zlí Američania nám to taja z egoistických dôvodov, lebo kontakt s mimozemšťanmi sa snažia využiť na mocenské ciele, dobrí Rusi [...]

Viktor Timura je rusofilný, antisemitský, a antikresťanský spisovateľ

28.11.2023

Jeho kniha Neznáme dejiny, je zmesou rusofilných, antisemitských a ufologických hlúpostí. Obraz o tejto knihe som si utvoril tak, že som si prečítal niektoré jej časti, a počúval som čo mi rozprával človek, ktorý ju má rozčítanú a berie ju veľmi vážne. Píše sa tam napríklad to, že kolískou svetovej civilizácie je Rusko, lebo etniká ktoré vytvorili najstaršie [...]

george Santos

Peniaze darcov míňal na luxus a porno. Kongres USA vylúčil republikána Santosa

01.12.2023 23:44

35-ročný Santos sa do Kongresu dostal vo vlaňajších voľbách. Následne sa však ukázalo, že celý jeho životopis bol podvodom.

česko, sneh, zima

Českú republiku zasypal sneh, problémy má aj pražské letisko

01.12.2023 23:15

Hasiči večer informovali o stovkách zásahov na rôznych miestach republiky.

Vyšný Komárnik hranice kolóny kamióny

Kyjev a Varšava sa dohodli na riešení protestu poľských autodopravcov na hraniciach

01.12.2023 22:41

Únia autodopravcov Slovenska v piatok na protest zablokovala hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod.

Kórea, satelit špionážny, raketa

Južná Kórea vypustila svoj prvý vojenský prieskumný satelit

01.12.2023 21:44

Krajina plánuje do konca roku 2025 vypustiť štyri ďalšie špionážne satelity, aby mohla lepšie monitorovať aktivity susednej Severnej Kórey.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 176
Celková čítanosť: 266854x
Priemerná čítanosť článkov: 1516x

Autor blogu