Založ si blog

Preteky traktorov na lazoch

Život na dedine je v podstate jednotvárny. Od pondelka do piatku práca, večer posedenia v pohostinstve, kde sledujeme šport, či sa bavíme o rôznych témach. V sobotu drevo popíliť, porobiť na dome, v nedeľu ísť do kostola a potom udať suseda že páli lístie na dvore. Slovom nuda. Pre toto je vítané každé spestrenie. Ako teraz keď sa u nás konali Preteky traktorov.

Po pešej zóne v meste chodilo auto. Dobrý deň občania, oznamujeme vám že v sobotu sa v našej dedine konajú preteky traktorov. Neváhajte a príďte, okrem skvelej zábavy vám ponúkneme guláš. Nebude chýbať ani tombola. Víťazi dostanú vecné ceny. Potom zaznel nasamplovaný nechutne gýčový ľudovkový motív, auto sa rýchlosťou kroku pohlo o pár metrov ďalej, a všetko sa opakovalo. Chodci si pritískali dlane na uši, a auto chodilo krížom krážom pomedzi nich celý deň, a vyrevúvaním všetkých otravovalo.

Keď nastal deň pretekov, v našej obci zavládol čulý ruch. Prišlo množstvo ľudí z mesta. Na ulici sa objavili stánky s občerstvením. Spozoroval som zvýšenú frekvenciu babiek jazdiacich na bicykloch. Teta Julka sa u mňa zastavila s košíkom hrušiek, a povedala že vraj sa povráva že sem zavíta možno aj premiér! Všetci sú z toho mimoriadne vzrušení.

Na obed to začalo. Starosta sa nám najprv prihovoril, a potom odštartoval súťaž, ktorej sa zúčastnili traktoristi z nášho okresu. Stroje sa rozbehli po dráhe. Chalani išli na plný plyn, a za ich kolesami ostávali kúdoly prachu. Chvíľu som to sledoval, no ale potom som sa musel vrátiť do domu, lebo mi mali opravovať bráničku. Dohodol mi ich kamarát Jožo, lebo boli lacní. Chlapi prišli so zváračkou a začali robiť, no nejako im to nešlo. Jediné čo sa im podarilo bolo vyhodiť poistky. Keď to skúšali znova, zase ich vyhodili. A potom znovu. A zas im to nešlo. Chlapi, takto sa to nedá, veď mi mäso v mrazničke rozmrzne! Keď som odchádzal, na rohy plota okolo bráničky som napísal: pozor tuto na otupenie. Mal som totiž strach aby ich neopatrne rozbrusovačkou nezaoblili.

Preteky mali dramatický vývoj. Karči na malotraktore sa blížil ku klopenej zákrute predstavujúcej potenciálne nebezpečenstvo. Zvládol ju skvele. Následne ju prekonal Ďuso na Zetore. Ako tretí sa ku nej priblížil Pišta na podomácky vyrobenom traktore a prevrátil sa v nej. Chlapi sa k nemu pozbiehali, a vyťahovali ho spod traktora. Bohuš zvládol kritický úsek dobre, a po skoku pristál s traktorom do mláky. Obecenstvo bolo nadšené a povzbudzovalo. Deti mávali a kŕmili sa cukrovou vatou, dospelí jedli langoše alebo klobásu s chlebom. Vedľa mňa sa odohral incident, keď sused Karol po návrate s toalety schytil pod krk kamaráta Joža, zalomcoval ním, a osopil sa na neho: Ty jeden! Vypil si mi pivo!

Keď som sa vrátil do domu skontrolovať priebeh prác, vítal ma Vlado. Pán majster, tie rohy sme karbobrúskou zaoblili, ako ste chceli. Chalani sa snažia navariť pánty, len im nepasujú, lebo tie dvere čo prišli z Poľska sú do opačnej strany. Pozrel som na nich ako sa mocovali s bráničkou. Mali by sme menej mumať a viac robiť povedal jeden z nich. Doma sa žena pustila do zavárania. Išlo jej to dobre. Poistky už viac nevypadli. Keď som vyšiel von, chlapi nešťastne sedeli na dvore. Pán majster, pokazila sa nám zváračka! Tak sme museli ísť do mesta zháňať novú.

Vrátil som sa tesne pred tým ako to skončilo. Chalani túrovali motory. Janči si udržal vedúcu pozíciu, a po dramatickom finiši, keď sa ho pokúsil predbehnúť Paľo, došiel ako prvý do cieľa. Ako tretí skončil Miňo. Víťazi sa postavili na stupienok, a dostali ceny – tašky a športové oblečenie Abibas a Neverest, poukážky na nákup v CBA, a kalkulačky Bang. Potom začal koncert. Vypočuli sme si niekoľko piesní ktoré interpretoval Beátius Dyňo. Hudba bola pustená na playback, spevák opitý, a úplne sa v nej stratil. Na záver sme sa v dobrej nálade rozišli domov, a dúfame že sa takto stretneme aj na budúci rok.

Marián Kočner má mlsný jazýček

30.11.2023

Marián Kočner sa v leopoldovskom väzení pochytil s Mikulášom Černákom. Väzni dostali palacinky, ktoré sa Kočnerovi zdali byť príliš hrubé. Kočner sa palacinky rozhodol vrátiť do kuchyne, kde mal v tom čase služby Černák. Toho sa arogantné správanie dotklo a vyústilo to k hádke odsúdených. Ja by som k tomu len dodal, že Marián Kočner si asi neuvedomuje, ako dobre sa [...]

Rozdiel medzi vierou v UFO a náboženstvami

29.11.2023

Podľa UFO kontaktérov vo vesmíre žijú mimozemšťania. Títo mimozemšťania podľa nich existujú vo fyzickom svete. Vraj vytvorili staré civilizácie. V súčasnosti udržujú kontakt s vládami niektorých krajín, ale tie nám to taja. Samozrejme, zlí Američania nám to taja z egoistických dôvodov, lebo kontakt s mimozemšťanmi sa snažia využiť na mocenské ciele, dobrí Rusi [...]

Viktor Timura je rusofilný, antisemitský, a antikresťanský spisovateľ

28.11.2023

Jeho kniha Neznáme dejiny, je zmesou rusofilných, antisemitských a ufologických hlúpostí. Obraz o tejto knihe som si utvoril tak, že som si prečítal niektoré jej časti, a počúval som čo mi rozprával človek, ktorý ju má rozčítanú a berie ju veľmi vážne. Píše sa tam napríklad to, že kolískou svetovej civilizácie je Rusko, lebo etniká ktoré vytvorili najstaršie [...]

george Santos

Peniaze darcov míňal na luxus a porno. Kongres USA vylúčil republikána Santosa

01.12.2023 23:44

35-ročný Santos sa do Kongresu dostal vo vlaňajších voľbách. Následne sa však ukázalo, že celý jeho životopis bol podvodom.

česko, sneh, zima

Českú republiku zasypal sneh, problémy má aj pražské letisko

01.12.2023 23:15

Hasiči večer informovali o stovkách zásahov na rôznych miestach republiky.

Vyšný Komárnik hranice kolóny kamióny

Kyjev a Varšava sa dohodli na riešení protestu poľských autodopravcov na hraniciach

01.12.2023 22:41

Únia autodopravcov Slovenska v piatok na protest zablokovala hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod.

Kórea, satelit špionážny, raketa

Južná Kórea vypustila svoj prvý vojenský prieskumný satelit

01.12.2023 21:44

Krajina plánuje do konca roku 2025 vypustiť štyri ďalšie špionážne satelity, aby mohla lepšie monitorovať aktivity susednej Severnej Kórey.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 176
Celková čítanosť: 266879x
Priemerná čítanosť článkov: 1516x

Autor blogu