Založ si blog

Preteky traktorov na lazoch

Život na dedine je v podstate jednotvárny. Od pondelka do piatku práca, večer posedenia v pohostinstve, kde sledujeme šport, či sa bavíme o rôznych témach. V sobotu drevo popíliť, porobiť na dome, v nedeľu ísť do kostola a potom udať suseda že páli lístie na dvore. Slovom nuda. Pre toto je vítané každé spestrenie. Ako teraz keď sa u nás konali Preteky traktorov.

Po pešej zóne v meste chodilo auto. Dobrý deň občania, oznamujeme vám že v sobotu sa v našej dedine konajú preteky traktorov. Neváhajte a príďte, okrem skvelej zábavy vám ponúkneme guláš. Nebude chýbať ani tombola. Víťazi dostanú vecné ceny. Potom zaznel nasamplovaný nechutne gýčový ľudovkový motív, auto sa rýchlosťou kroku pohlo o pár metrov ďalej, a všetko sa opakovalo. Chodci si pritískali dlane na uši, a auto chodilo krížom krážom pomedzi nich celý deň, a vyrevúvaním všetkých otravovalo.

Keď nastal deň pretekov, v našej obci zavládol čulý ruch. Prišlo množstvo ľudí z mesta. Na ulici sa objavili stánky s občerstvením. Spozoroval som zvýšenú frekvenciu babiek jazdiacich na bicykloch. Teta Julka sa u mňa zastavila s košíkom hrušiek, a povedala že vraj sa povráva že sem zavíta možno aj premiér! Všetci sú z toho mimoriadne vzrušení.

Na obed to začalo. Starosta sa nám najprv prihovoril, a potom odštartoval súťaž, ktorej sa zúčastnili traktoristi z nášho okresu. Stroje sa rozbehli po dráhe. Chalani išli na plný plyn, a za ich kolesami ostávali kúdoly prachu. Chvíľu som to sledoval, no ale potom som sa musel vrátiť do domu, lebo mi mali opravovať bráničku. Dohodol mi ich kamarát Jožo, lebo boli lacní. Chlapi prišli so zváračkou a začali robiť, no nejako im to nešlo. Jediné čo sa im podarilo bolo vyhodiť poistky. Keď to skúšali znova, zase ich vyhodili. A potom znovu. A zas im to nešlo. Chlapi, takto sa to nedá, veď mi mäso v mrazničke rozmrzne! Keď som odchádzal, na rohy plota okolo bráničky som napísal: pozor tuto na otupenie. Mal som totiž strach aby ich neopatrne rozbrusovačkou nezaoblili.

Preteky mali dramatický vývoj. Karči na malotraktore sa blížil ku klopenej zákrute predstavujúcej potenciálne nebezpečenstvo. Zvládol ju skvele. Následne ju prekonal Ďuso na Zetore. Ako tretí sa ku nej priblížil Pišta na podomácky vyrobenom traktore a prevrátil sa v nej. Chlapi sa k nemu pozbiehali, a vyťahovali ho spod traktora. Bohuš zvládol kritický úsek dobre, a po skoku pristál s traktorom do mláky. Obecenstvo bolo nadšené a povzbudzovalo. Deti mávali a kŕmili sa cukrovou vatou, dospelí jedli langoše alebo klobásu s chlebom. Vedľa mňa sa odohral incident, keď sused Karol po návrate s toalety schytil pod krk kamaráta Joža, zalomcoval ním, a osopil sa na neho: Ty jeden! Vypil si mi pivo!

Keď som sa vrátil do domu skontrolovať priebeh prác, vítal ma Vlado. Pán majster, tie rohy sme karbobrúskou zaoblili, ako ste chceli. Chalani sa snažia navariť pánty, len im nepasujú, lebo tie dvere čo prišli z Poľska sú do opačnej strany. Pozrel som na nich ako sa mocovali s bráničkou. Mali by sme menej mumať a viac robiť povedal jeden z nich. Doma sa žena pustila do zavárania. Išlo jej to dobre. Poistky už viac nevypadli. Keď som vyšiel von, chlapi nešťastne sedeli na dvore. Pán majster, pokazila sa nám zváračka! Tak sme museli ísť do mesta zháňať novú.

Vrátil som sa tesne pred tým ako to skončilo. Chalani túrovali motory. Janči si udržal vedúcu pozíciu, a po dramatickom finiši, keď sa ho pokúsil predbehnúť Paľo, došiel ako prvý do cieľa. Ako tretí skončil Miňo. Víťazi sa postavili na stupienok, a dostali ceny – tašky a športové oblečenie Abibas a Neverest, poukážky na nákup v CBA, a kalkulačky Bang. Potom začal koncert. Vypočuli sme si niekoľko piesní ktoré interpretoval Beátius Dyňo. Hudba bola pustená na playback, spevák opitý, a úplne sa v nej stratil. Na záver sme sa v dobrej nálade rozišli domov, a dúfame že sa takto stretneme aj na budúci rok.

Rusko má najvyššie percento rodín tvorených pármi rovnakého pohlavia

16.07.2024

Pri počúvaní jednej ruskej youtuberky, som sa dozvedel zaujímavú vec – Rusko má najvyššie percento rodín tvorených pármi rovnakého pohlavia – mamou a starou mamou.

Moje plastikové dobrodružstvá – Focke wulf Fw 190 A-8/R2 v 1/72 od Eduardu

15.07.2024

Focke Wulf Fw 190 a Messerschmidt Bf 109 boli najrozšírenejšie nemecké stíhacie lietadlá Druhej svetovej vojny. Bf 109 mal podobne ako Spitfire tú chybu že mal kolesá hlavného podvozku blízko seba, čo robilo lietadlo nebezpečným pri štarte a pristátí. Kvôli tejto chybe sa na Bf 109 mnoho pilotov zabilo. Dá sa povedať že Fw 190 bolo najlepšie masovo rozšírené nemecké [...]

Osudová žena

12.07.2024

Nemohol uveriť tomu, že sa mu ju podarilo získať. On bol len bezvýznamný básnik, ona vynikajúca hudobníčka. Keď sa pozeral do svojej minulosti, tak pred tým ako ju spoznal, ako keby ani nežil. A po tom čo vstúpila do jeho života, ako keby jeho bytie ožiarili slnečné lúče. Jeho dni sa premenili na bláznivý film, plný bizarných momentov. Jej úžasná osobnosť, jej [...]

Podhájska, kúpalisko

Na kúpaliskách si treba dávať pozor na 'vreckárov', upozorňuje polícia

20.07.2024 14:57

Nepozornosť návštevníkov kúpalísk využívajú na páchanie trestnej činnosti i takzvaní vreckári.

internet výpadok microsoft letisko

Najhorší výpadok IT systémov v histórii: Kto zaplatí škody, ktoré napáchal?

20.07.2024 14:22

Postihnuté bolo veľké množstvo odvetví, od leteckých spoločností po finančné služby.

Chán Júnis / Hamas / Palestína / Gaza /

V Gaze pri útokoch Izraela za posledný deň zahynulo 37 ľudí, uvádzajú tamojšie úrady

20.07.2024 14:14, aktualizované: 14:26

Počet obetí z radov Palestínčanov sa po deviatich mesiacoch izraelskej vojenskej ofenzívy blíži k 39-tisíc.

Grécko-požiare-búrky-výstraha

Grécko sužuje vlna horúčav: Blesky zabíjali dobytok a spôsobili požiare

20.07.2024 13:55

V oblasti viac na sever, blízko gréckeho mesta Florina, uhynulo v dôsledku úderov bleskov dovedna deväť kusov hovädzieho dobytka.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 228
Celková čítanosť: 375380x
Priemerná čítanosť článkov: 1646x

Autor blogu