Založ si blog

Šmoula a ja

Pamätám sa, akoby to bolo včera, na ten deň, keď som ho uvidel po prvý krát. Bol celý modrý a drkotal od zimy. V jednej ruke držal fľašu lacnej vodky a v druhej zvon na čistenie zapchatých odtokov vaní a umývadiel, čo vytiahol z kontajnera na odpadky.

O dva dni neskôr, sme už sedeli v staničnom bufete u nás v meste, ako najlepší kamaráti, ktorí sa poznajú odmalička. Pili sme ovocný čaj a o všeličom debatovali. Vtedy mi porozprával svoj životný príbeh. Za veľmi kuriózne označil to, prečo sa stal alkoholikom.

Jeho rodičia (ako sa oveľa neskôr dozvedel) kedysi dávno navštívili vešticu a tá im, okrem iného, povedala, že z ich syna sa stane alkoholik. Jeho matka sa ho rozhodla zachrániť a neustále mu rozprávala o škodlivých účinkoch pitia, vo viere, že tým u svojho potomka vybuduje trvalý a pevný odpor k alkoholu.

Jej snaha zvrátiť osud však viedla k jeho naplneniu, pretože jej úsilie malo presne opačný účinok. Matka a syn mali veľmi zlý vzťah, takže keď dospel, vo všetkom začal robiť presný opak toho čo od neho chcela, aby jej urobil napriek – okrem iného začal piť.

Samozrejme, že alkoholikom sa človek nestane zo dňa na deň. Ubiehali roky, obdobia keď pil sa striedali s obdobiami abstinencie. Myslel si, že to má pod kontrolou, avšak alkohol potreboval stále viac. Keď si uvedomil že je závislý, bolo už neskoro – diabol vo fľaši ho ovládol.

Nasledoval detox na psychiatrickom oddelení v nemocnici v Bojniciach a potom pobyt v psychiatrickom ústave v Pezinku. Krátko nato ako odtiaľ odišiel prišla recidíva. Tenkrát skončil v psychiatrickej liečebni vo Veľkých Levároch. Dva mesiace ako ho odtiaľ pustili, bol opäť na psychiatrii v Pezinku.

Tri týždne po ukončení liečby sa opil. Dopustil sa potom výtržnosti a skončil na polícii. Po niekoľkých hodinách sa z cely v ktorej sedeli zadržaní ľudia ozval krik. Policajt nazrel dnu. Šmoula bol v delíriu. Odviezli ho na psychiatriu. Tam dostal to čo potreboval: posteľ, jedlo, lieky, psychoterapiu.

Pokračoval nekonečný kolotoč pitia, pobytov na psychiatrii, období abstinencie a opakovaných recidív. Časom prišiel o prácu a strechu nad hlavou – prespával raz v nefunkčnej trafostanici, inokedy v kartónovej krabici. Nakoniec skončil v psychiatrickej liečebni na Prednej Hore.

Bolo to v polovici decembra minulého roku, keď mi tieto veci rozprával. Tvrdil vtedy, že už nikdy viac nebude piť. Keď sme sa lúčili, odchádzal som s dobrým pocitom, že som stretol človeka, ktorý po dlhom boji zvíťazil nad svojou závislosťou.

No krátko po Vianociach som ho uvidel na mol spitého a pomočeného ležať na schodisku v našom paneláku. Nazdar bratranec, kývol na mňa rukou. Objal som ho a so slzami v očiach povedal: Prosím ťa, rob so sebou niečo! Zase putoval na psychiatriu a pobudol tam dva mesiace.

Na začiatku marca sa zastavil u mňa doma. Pili sme granko a zhovárali sa. Povedal, že už tretí mesiac abstinuje, ale cíti sa deprimovaný. Stále fantazíruje o tom aké skvelé úspechy dosiahne a je smutný, že jeho reálny život nie je taký, aký by chcel.

Rozmýšľal som, ako mu pomôcť. Šmoula vyštudoval výrobu záhradných trpaslíkov. Navrhol som mu teda, že rozbehneme firmu v ktorej ich budeme vo veľkom vyrábať a predávať pod heslom – záhradný trpaslík do každej domácnosti.

Predchádzajúce týždne som nič iné nerobil, len od rána do večera behal po úradoch a bankách, a vybavoval potrebné byrokratické záležitosti a pôžičky.

Som si vedomý, že začiatky podnikania nebudú ľahké, ale obaja sme odhodlaní zvíťaziť a stať sa milionármi.

Držte nám palce.

Marián Kočner má mlsný jazýček

30.11.2023

Marián Kočner sa v leopoldovskom väzení pochytil s Mikulášom Černákom. Väzni dostali palacinky, ktoré sa Kočnerovi zdali byť príliš hrubé. Kočner sa palacinky rozhodol vrátiť do kuchyne, kde mal v tom čase služby Černák. Toho sa arogantné správanie dotklo a vyústilo to k hádke odsúdených. Ja by som k tomu len dodal, že Marián Kočner si asi neuvedomuje, ako dobre sa [...]

Rozdiel medzi vierou v UFO a náboženstvami

29.11.2023

Podľa UFO kontaktérov vo vesmíre žijú mimozemšťania. Títo mimozemšťania podľa nich existujú vo fyzickom svete. Vraj vytvorili staré civilizácie. V súčasnosti udržujú kontakt s vládami niektorých krajín, ale tie nám to taja. Samozrejme, zlí Američania nám to taja z egoistických dôvodov, lebo kontakt s mimozemšťanmi sa snažia využiť na mocenské ciele, dobrí Rusi [...]

Viktor Timura je rusofilný, antisemitský, a antikresťanský spisovateľ

28.11.2023

Jeho kniha Neznáme dejiny, je zmesou rusofilných, antisemitských a ufologických hlúpostí. Obraz o tejto knihe som si utvoril tak, že som si prečítal niektoré jej časti, a počúval som čo mi rozprával človek, ktorý ju má rozčítanú a berie ju veľmi vážne. Píše sa tam napríklad to, že kolískou svetovej civilizácie je Rusko, lebo etniká ktoré vytvorili najstaršie [...]

george Santos

Peniaze darcov míňal na luxus a porno. Kongres USA vylúčil republikána Santosa

01.12.2023 23:44

35-ročný Santos sa do Kongresu dostal vo vlaňajších voľbách. Následne sa však ukázalo, že celý jeho životopis bol podvodom.

česko, sneh, zima

Českú republiku zasypal sneh, problémy má aj pražské letisko

01.12.2023 23:15

Hasiči večer informovali o stovkách zásahov na rôznych miestach republiky.

Vyšný Komárnik hranice kolóny kamióny

Kyjev a Varšava sa dohodli na riešení protestu poľských autodopravcov na hraniciach

01.12.2023 22:41

Únia autodopravcov Slovenska v piatok na protest zablokovala hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod.

Kórea, satelit špionážny, raketa

Južná Kórea vypustila svoj prvý vojenský prieskumný satelit

01.12.2023 21:44

Krajina plánuje do konca roku 2025 vypustiť štyri ďalšie špionážne satelity, aby mohla lepšie monitorovať aktivity susednej Severnej Kórey.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 176
Celková čítanosť: 266880x
Priemerná čítanosť článkov: 1516x

Autor blogu