Airbrush je ako programovanie

Desať percent času si to užívate, deväťdesiat sa trápite zisťovaním prečo to nefunguje.


Pri stavaní plastikových modelov je nutnosťou airbrush. Je pravda že stále sa nájdu modelári ktorí farbia štetcom, je to však škaredé a nedáva to zmysel, keď je k dispozícii množstvo striekacích pištolí a kompresorov, aj za nízke ceny.

Ja keď som sa vrátil k modelárstvu, tak som urobil jeden veľký nákup, v ktorom som si zadovážil rôzne potrebné a užitočné modelárske veci.

Súčasťou tohto nákupu bolo zakúpenie striekacej pištole a kompresoru. Airbrush som si kúpil Fengdu BD-180, čo je čínska kópia jednej drahej japonskej airbrushe. Kompresor som kúpil tiež čínsky, za sto eur.

Keď som mal všetko potrebné náradie, a modelársku chémiu pokope, začal som s nadšením stavať môj prvý model. Bol to Hellcat v mierke 1/72 od Eduardu.

Keď prišlo na rad striekanie, začali problémy. Airbrush prskala farbu. Myslel som si že je to preto lebo je zapchatá tryska. Tak som ju rozoberal, čistil, skúšal striekať, a keď prskala, tak som ju zase rozoberal a čistil a takto dookola. Strašne dlho som sa s tým trápil a nepomohli mi ani rady skúsenejších modelárov, ktorých som sa pýtal.

Moja airbrush.

Až po veľmi dlhom čase som prišiel na to že problém spôsobuje diel ktorý je na špičke airbrushe a ktorý má chrániť ihlu. Na tom dieli sa zachytávali kvapky farby, ktorú potom prúd vzduchu strhával. Vždy keď vzduch strhol kvapku karby, airbrush prskla. Tie kvapky tvorila iba farba určitej konzistencie, preto airbrush neprskala vždy a dávala mi falošný dojem že neprská preto lebo som ju vyčistil. Keď som na toto prišiel, spadol mi kameň zo srdca.

Ale tým sa to neskončilo. Keď som staval Fw 190, potreboval som nastriekať fľakatú kamufláž. Väčšina modelárov používa pri striekaní tlak okolo jedného baru. Taký tlak som mal aj ja, ale zdal sa mi príliš vysoký. Pred tým ako som išiel striekať tie fľaky na Fw 190 som znížil tlak na hraničnú hodnotu, keď sa mi zdal pocitovo dobrý a nejako som ten model nastriekal.

Pri ďalších modeloch som ale začal mať problémy, lebo tlak v airbrushi bol príliš nízky a normálne nariedená farba neprešla cez trysku. Keď som farbu nariedil príliš, tak sa na povrchu modelu zrážala. Dlho som sa trápil až mi nakoniec napadlo zvýšiť tlak.

Tretí problém som mal so spúšťou. Keď som stlačil spúšť, tak sa nevracala naspäť. Zase som sa dlho trápil, airbrush som rozoberal, čistil, skladal, a zase rozoberal a čistil a mazal spúšť a stále to nefungovalo. Až nakoniec som prišiel na to že jeden z dielov ktoré sú zakrútené v zadnej časti airbrushe, nesmie byť zakrútený nadoraz, lebo keď tak je, tak zavadzia spúšti a tá potom ťažko ide – treba viac sily na jej stlačenie a keď je stlačená, tak sa nevracia naspäť.

To je zatiaľ všetko, dúfam že týmto sa moje problémy s airbrushou skončili.

Odbavovať sa na Zelenského vzhľade dokáže iba hovädo

14.06.2026

Myslím že ľudia na Slovensku si ani neuvedomujú ako dobre sa majú. Chodia do práce, venujú sa svojim záľubám, cestujú na dovolenky. To že môžu v pokoji a bezpečí žiť, je preto lebo je u nás mier. A mier nie je samozrejmosťou. Dôkazom toho je Ukrajina, ktorá bola zákerne napadnutá Ruskom. Ja obdivujem statočných Ukrajincov ktorí Rusom hrdinsky vzdorujú a závidím im [...]

Zelenskij je hrdina, Putin zbabelec. Ukrajine treba pomáhať

13.06.2026

Myslím si že v Európe sa ťažko nájde líder ktorý by sa mu rovnal. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskij je odvážny človek. To že má odvahu dokázal vtedy keď po zákernom útoku Rusov na Ukrajinu neutiekol na západ, ale ostal na čele štátu a vedie ho v najťažšej možnej situácii, akou vojna je. To že má odvahu o ktorej môže väčšina ľudí iba snívať, dokazuje [...]

Rusofilný Ľuboško komentuje – párty na psychiatrii

01.06.2026

Dobrý deň, priatelia, to som opäť ja, váš multinickový proruský aktivista a ficovec, Ľuboško. Pamätám si ako keby to bolo včera, keď som bol na poslednej hospitalizácii v psychiatrickej nemocnici. Boli sme na izbe siedmi, Denis, Keksík, Bobor, ja, a tri ženy: Viki, Milka, a Biba. Jedného dňa sme si povedali že si trochu zarebelujeme. A akým najlepším spôsobom môžete [...]

Banská Štiavnica, nehoda, kočík

Matku s kočíkom na priechode zrazil 79-ročný senior, dieťa je v nemocnici. Polícia apeluje na vodičov i chodcov

16.06.2026 16:06

Policajti apelujú na vodičov i chodcov, aby dávali pozor pri priechodoch.

Zvolen

Ľudia sa obávajú dopravného pekla. Svetoznáma kapela prinesie do srdca Slovenska „zemetrasenie“

16.06.2026 16:00

Škótska rocková legenda Nazareth to v meste Pod pustým hradom roztočí už o pár hodín.

slovensko, maďarsko, organizovaná skupina, polícia

Miliónový biznis s falošnou potenciou padol. Polícia rozložila gang, zásielky chodili aj cez Slovensko

16.06.2026 15:40

Slovenská a maďarská polícia rozložili organizovanú zločineckú skupinu.

Juraj Paškuliak

Som dieťa ktoré zvolalo že cisár je nahý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 385
Celková čítanosť: 745381x
Priemerná čítanosť článkov: 1936x

Autor blogu