Posledný prírastok do mojej zbierky plastikových modelov

4. septembra 2023, Juraj Paškuliak, Modelárstvo

Milujem modelárstvo. Kupujem si papierové aj plastikové modely a potom ich doma staviam.

Keď mi kuriér donesie nový kit, tak najprv otvorím krabicu a kochám sa výliskami. Poprezerám si ich a porozmýšľam ako pôjdu dohromady. Potom prelistujem návod, pozriem si farebné schémy, ktoré sa z kitu dajú postaviť.

Minulý rok som staval len papierové modely. Postavil som ich dohromady deväť. (Štyri modely architektúry v mierke 1/160 a päť áut v mierke 1/43). Tento rok som sa zameral na stavbu plastikových modelov.

Môj posledný model ktorý sa mi podarilo dokončiť je Mig-15 v mierke 1/72 od Eduardu. Je to pomerne jednoduchý kit a stavba rýchlo napredovala. Najprv som zostavil kokpit, potom som ho vlepil do trupu, potom som do prednej časti trupu vlepil závažie, aby model nepadal na zadok, potom som trup zavrel, prilepil krídlo, nejaké drobné diely, prekryt kabíny, nalepil som na číre diely masky a začal som striekať.

Staval som sovietsky stroj zo začiatku päťdesiatych rokov, ktorý bol v hliníkovej farbe. Po prvý krát som si vyskúšal kovový povrch. Kúpil som si na to hliníkovú Alcladu, ktorá je už nariedená na striekanie. S touto farbou sa mi robilo veľmi dobre.

Rovnako som si užil prácu s airbrushou. S tou som mal na začiatku problémy, lebo prskala farbu. Dlho som sa trápil, nevedel som prísť na to prečo to robí. Nakoniec som zistil že to robí kryt ktorý chráni ihlu. Na ňom sa zachytávajú kvapôčky farby, ktoré sú strhávané prúdom vzduchu. Vždy keď airbrush strhne takúto kvapôčku, tak prskne. Tak som ten kryt odmontoval a airbrush funguje perfektne. Len musím dávať pozor aby som neohol ihlu.

No ale späť k modelu. Jednofarebná hliníková camo je jednoduchá a rýchlo sa mi ju podarilo nastriekať. Chcel som nastriekať aj čierne chodníčky na krídle, zistil som ale že maskovacia páska strháva hliníkovú farbu. Tak som na to rezignoval.

Potom som na model naniesol obtlačky (nebolo ich veľa, iba červené hviezdy a čísla) a nakoniec som nalepil podvozok a pitotku a nejakú anténu. A môj najnovší model je hotový.

Na záver pridávam fotky hotového modelu.