Čína je najväčší svetový producent šmejdov, ktoré zapĺňajú skládky odpadu

28. marca 2023, Juraj Paškuliak, Nezaradené

Otec mi povedal že jedna jeho známa mu dala opraviť tenisky na ktorých sa jej odlepila podrážka. Jeho pokus o jej prilepenie bol neúspešný, lebo tie topánky boli vyrobené tak zle, že sa nedali opraviť. Pohoršoval sa nad tým aké nekvalitné topánky vyrábajú v dnešnej dobe. Ja som mu povedal že keď si kúpila čínske topánky za desať euro, tak nech sa nečuduje že sa jej po mesiaci nosenia rozpadli. Na tých topánkach bolo podľa ich nepekného dizajnu hneď vidno že sú z Číny.

Ja som si kedysi dávno tiež kúpil lacné čínske tenisky a boli úplne nanič. Boli vyrobené z nekvalitného materiálu, mali slabú podrážku, ktorá sa prederavila keď som prešiel po ostrejších kameňoch, a mali zlý tvar. Boli krátke a veľmi široké. Tento zlý tvar je pre čínske topánky charakteristický. Ja tomu hovorím že tie topánky sú určené na čínske laby, preto sú také krátke a široké.

Osobitná kapitola je čínske oblečenie. Keď dostanete ako darček čínsku bundu, tak zistíte že rukávy na nej vám končia niekde v polovici medzi zápästiami a lakťami. Proste Číňania tie rukávy nedokážu ušiť tak aby mali dostatočnú dĺžku. Ďalšia vec charakteristická pre čínske oblečenie sú žmolky, ďalšia zipsy ktoré sa rozpadávajú. Otec dostal čínsku vetrovku a po týždni nosenia sa mu na nej rozpadol zips.

Nielen topánky a oblečenie, ale aj väčšina iných druhov čínskych výrobkov je veľmi nekvalitných a kupovať ich sú vyhodené peniaze.